Trinecke ocko 1.
Sjednocená organizace
nevidomých a slabozrakých
Třinec
O nás Klubová setkání Plán akcíInformátor Fotogalerie Info Domácí rádce Odkazy

Třinecké  Očko
8/2018Třinecké OČKO 4/2018

Třinecé OČKO     8/2018

         

Časopis vychází pro vnitřní potřebu členů Oblastní odbočky SONS ČR, z. s. Třinec a jejich příznivců. Je neprodejný

 

Obsah:

1.    Důležité informace……………………………………….  2

2.    Pranostiky a svátky………………………………………  3

3.    Akce uskutečněné……………………………………….   3      

4.    Co nás čeká……………………………………………….   7

5.    Informace a odpovědi ze Sociální poradny ………...   9

6.    Inspirace pro mlsné jazýčky……………………….…..   12

 

 

1.Důležité informace :

 Tel.: 558 988 850- Kontaktní centrum, Poštovní 445,739 61 Třinec

          773793041 – Miziová Marie – vedoucí Kontaktního centra

          604804468 – Popková Vlastimila (předsedkyně)

E-mail: tmiziova@sons.cz

Adresa naší webové stránky:   www.sons.cz

 

Klubová setkání - každá druhá středa v měsíci v Klubu seniorů na Husově ul. č. 404, v Třinci začátek ve 13 hod. do 16 hod.

Zasedání rady - každý poslední čtvrtek v měsíci, Kontaktním centru SONS Třinec, Poštovní ulice č. 445, od 15.00  hod.

 

 

Provozní doba Kontaktního centra na Poštovní ulici:

 

Úřední den:

PONDĚLÍ:                                 9:00- 12:00       13:00- 16:30

 

Kontaktní hodiny po předchozí dohodě:

ÚTERÝ AŽ PÁTEK:                 9:00- 12:00         13:00- 16:30

 

V Kontaktním centru jsou pro vás připraveny klubíky:

- Klubík (každou druhou středu v měsíci od 10 do 12 hodin)

- Sportovní klubík (turistika, bowling, kuželky, šachy)

        Akce jsou přímo domlouvány podle zájmu členů

-        Besedy, seznamování s novými kompenzačními pomůckami

Bližší informace k možnosti získání vodícího psa podá paní Helena Górecká Tel.: 603394145

 

 

V období tropických veder je obzvláště nutno dodržovat pitný režim.

 

 

Cestujte od září se slevou 75%

Od 1. září bude zahájen prodej jízdenek Cestující 65+ se slevou 75 %. Nárok na slevu je cestující povinen prokázat osobním dokladem nebo jiným úředně nebo dopravcem vydaným dokladem obsahujícím fotografii, jméno, příjmení a datum narození. Od 1. září nebude možné kombinovat aplikace na In Kartě se státními slevami. Aplikace se již nebudou vydávat. Všichni cestující, kteří mají na In Kartě zřízenou aplikaci IN 50 D pro důchodce, IN Důchodce, IN Senior a IN 100, mají nárok na vrácení této aplikace. Návratek bude proveden vždy k 1. září 2018, a to i v případě, že nárok bude uplatněn později. Nejzazší termín pro vrácení aplikace na In Kartě je 30. dubna 2019. výjimkou je IN Senior – rozhodným datem pro návratek bude datum podání žádosti.

 

 

Upozornění:

Vážení čtenáři,v tomto čísle jsme použili některé pasáže v polském jazyce.  

 

 

2. Pranostiky a svátky

         

          - Divoké husy na odletu – konec i babímu létu.

          - Po svatém Václavu beranici na hlavu.

- 28. Den české státnosti

 

3. Akce uskutečněné

 

              

1.Výlet do Kutné Hory

4. srpna 2018 se konal další výlet Turistického klubíku odbočky SONS Třinec za krásami naší země. Volba padla na město Kutná Hora, které leží ve Středočeském kraji. Vzhledem k větší vzdálenosti byl odjezd naplánován krátce po páté hodině ranní. Já s mamkou jsme jeli už ze stanice Návsí, v Třinci nastoupili další účastníci, včetně naší vedoucí paní Miziové, a v Českém Těšíně přistoupila zbývající část naší deseti členné skupiny. Plni očekávání jsme zamířili k městu Kolín, kde nás čekal přestup do vlaku na Kutnou Horu. Po příjezdu do cílové stanice naše první kroky vedly do historické části města, kde jsme si měli možnost prohlédnout rozsáhlé budovy Vlašského dvora a z vyhlídky jeho přilehlého parku nás již lákal k návštěvě  chrám Svaté Barbory, a Kaple Božího těla, kam jsme po malém občerstvení zamířili. Cesta k nim byla lemovaná kamennou zdí, za níž se nacházel strmý svah osázený vinnou révou a z druhé strany se tyčila Jezuitská kolej, jejíž prostory jsou v současnosti využívány jako Galerie. Samotný chrám Svaté Barbory je němým svědkem a důkazem umu našich předků. Obdivovali jsme nejen samotnou stavbu, ale i  nádherné vitráže, nespočet oltářů, varhany i řezbářský um, který byl vidět na lavicích, kazatelně i zpovědnicích. Následoval přesun vlakem na zastávku Kutná Hora Sedlec. Zde jsme navštívili Muzeum tabáku a Kostnici. Po prohlídce výše zmíněných památek jsme zamířili vlakem zpět do Kolína, kde jsme si krátili čekání na vlak návštěvou obchodního centra Futurum. Ve zdejší kavárně jsme se osvěžili zmrzlinou, kávou i studenými nápoji a posilněni jsme se vydali k vlaku. Krátce po devatenácté hodině večer, jsme zamířili zpět k domovu. Cestu nám mírně zkomplikovala rekonstrukce železniční tratě v úseku Karviná hl.n. – Český Těšín, kde z důvodu výluky byla zajištěna autobusová přeprava. Sice unaveni, ale plní nádherných zážitků jsme v 0.20hod. tzn. 5.8.2018 šťastně dorazili do Třince. Velký dík patří Renatě Zvrtkové a Láďovi Maroszovi, kteří nám po celou dobu byli skvělými průvodci a uchránili nás od bloudění ulicemi Kutné Hory.

 

Již teď se těšíme na další výlety a zážitky, které nás  s Turistickým klubíkem SONS Třinec čekají.

Pro kroniku a Třinecké OČKO napsali : Vít Bulawa a Marie Miziová

 

2. Nevidomý horolezec Honza Říha v URSUSu Dolní Lomná

Beseda Honzy Říhy „ Dotýkám se hor“ v zážitkovém centru URSUS v Dolní Lomné je výsledkem skvělé spolupráce mezi zaměstnanci zážitkového centra URSUS a naší odbočky. Beseda proběhla v komorním prostředí kinosálu. Vyprávění Honzy bylo velmi poutavé. Podělil se s námi o jeho zážitky v samotných začátcích s lezením, nabývání zkušeností s lezením po skalách až p výstupy na velikány jakými bezesporu jsou Everest,  Mont Blanc, Elbrus, Kilimandžáro, vrchol argentinské velehory Aconcagua, lezl i na  jednu z legendárních kolmých stěn El Capitan v Yossemitském národním parku v USA a v roce 2016 se zúčastnil výpravy na Čo Oju. Své vyprávění prokládal promítáním krátkých dokumentů a fotografií, které byly pořízeny na jednotlivých jeho výstupech. Mohli jsme si tak lépe představit, jak jeho lezení probíhá a jak důležitou roli mají na jeho výstupech kamarádi, pomáhající mu na cestě za splněním snu, který si nazval „ Schody do nebe“. Klade si vyšší a vyšší cíle – vyšší a náročnější hory. Možná si kladete stejnou otázku, kterou si kladli i všichni účastníci besedy : „Proč to vlastně dělá, když nevidí ?“ Důvodem je, aby handicapovaným, ale  i zdravým lidem dokázal, že pokud půjdou krůček po krůčku za svým snem, budou trpěliví a odhodlaní, pak neexistuje žádná překážka, která by jim zabránila si jej splnit. On sám má z výstupu a pokoření hory skvělý pocit, že to dokázal a výhled z vrcholu má zprostředkovaný popisem kamarádů. To ovšem neznamená, že svůj výstup musí za každou cenu dotáhnout do konce. Musí přijímat i mnohdy velmi těžká rozhodnutí. Jedno takové musel přijmout i u výstupu na Čo Oju. Počasí se pokazilo natolik, že se museli rozhodnout, zda sestoupit dolů nebo pokračovat dál. Ač jejich poloha byla již na dosah vrcholu, z důvodu velkého nebezpečí museli přijmout rozhodnutí vrátit se zpět. Pokud by tak neučinili, riskovali by, že by se nemuseli vrátit v pořádku a nebo dokonce vůbec.

Lezení není jediná Honzova aktivita. Každý rok pořádá ve městě Stříbrná Skalice, kde bydlí, běh „OD VIDÍM DO NEVIDÍM“ , jehož celý výtěžek ze startovného je věnován některému z vážně postižených dětí. Letos se jim podařilo například vybrat více jak 50.000 Kč.

Setkání s Honzou bylo velmi milé, vonělo dálkami a dobrodružstvím. Držíme mu pěsti, aby se mu dařilo dál zdolávat jeho „schody do nebe“ a aby měl vždy kolem sebe spousty kamarádů, kteří mu budou na této nelehké cestě pomáhat.

My se budeme těšit na další setkání s ním a jeho novými zážitky.

Napsala: Marie Miziová

 

 

 

3. Rocky v Domě dětí a mládeže v Českém Těšíně.

V úterý 14. srpna 2018 poctila příměstský tábor tanečních kroužků svou přítomností naše členka paní Helena Górecká a vodící pes Rocky s přednáškou „Moje oči na čtyřech tlapkách“. V parku DDM, kde se setkání konalo, nebyl pro přednášející k dispozici stůl, tak nemohla paní Helena děti seznámit s „pichťákem“, jak měla původně v plánu. Účastníci však tento nedostatek uvítali. Mohli se soustředit na Rockyho. Kupodivu většina posluchačů byla na přednášku připravena prošmejděním internetu, tudíž briskně odpovídali na všechny záludné otázky: Víte, jak se chovat k nevidomému člověku? Kolik stojí vodící pes? Víte, že si můžete vzít štěně budoucího vodícího psa do předvýchovy? Po roce se pejsek vrací do výcvikového střediska, kde ho připraví pro budoucího majitele. Vodící pes, pomocník nevidomého může jít se svým páníčkem do školy, na úřad, do divadla i k lékaři. Pomáhá mu nastoupit a vystoupit z vlaku i autobusu. Paní Helena upozornila děti na nebezpečí používání pyrotechniky. Děti by si mohly nenávratně poškodit zrak. Rocky ukázal všem, že umí najít na povel dveře. Děti se ptaly: co jí ten pejsek? Granule a všechno. Na konec Rocky potvrdil sdělení „paničky“, že je vždy při chuti, když za odměnu dostal pytlík pamlsků, které mu děti přinesly. Diváci odměnili „účinkující“ dlouho trvajícím potleskem. Kdyby to bylo v divadle, padla by opona nejmíň pět krát.

 

 

 

4. Co nás čeká

 

1.     Letní setkání v Bocanovicích v restauraci U Maryny

 

 

 Ve čtvrtek 23.8.2018 se sejdeme v Bocanovicích. Začátek v 10 hod. Účastnický poplatek je 350,-Kč. Zájemci se mohou hlásit M. Miziové na tel.:773793041 do pátku 17.8.2018. Jako vhodnou dopravu doporučujeme jet vlakem. Vlaková zastávka je na dohled od restaurace U Maryny.

Odjezdy ze stanice:

Karviná hl.n.

8:45

 

 

Český Těšín (Czeski Cieszyn)

9:17

 

Ropice zast. (Ropica przystanek)

9:24

 

Třinec-Konská (Trzyniec-Konska)

9:27

 

 

 

Třinec (Trzyniec)

9:30

 

Třinec centrum (Trzyniec centrum)

9:33

 

Vendryně (Wedrynia)

9:36

 

Bystřice (Bystrzyca)

9:39

 

Hrádek (Gródek)

9:42

 

Návsí (Nawsie)

9:45

 

Bocanovice (Boconowice)

9:49

 

 

 

Je pro Vás připravena káva, k obědu vepřový plátek se sýrovou omáčkou a brambor, odpoledne se bude podávat krkovička na grilu s chlebem. Protáhneme si svá těla při turnaji bowlingu a možná přijde i překvapení…..?!

Odjezdy z akce budou individuální. Vlaky jezdí v hodinových intervalech.

 

 

Dny umění na Moravě

 

2.     24.ročník festivalu Dny umění nevidomých na Moravě poprvé v Jablunkově!

 

V pátek 24.8.2018 nás čeká zcela ojedinělá akce. 24. ročník festivalu Dny umění nevidomých na Moravě se nám podařilo přivézt i do Jablunkova. V rámci festivalu, který se bude konat v prostorách Muzea Bible v Jablunkově od 17 hodin, vystoupí zpěvák Radek Žalud za kytarového doprovodu Filipa Moravce. Celý tento koncert bude poprvé vysílán i on-line na www.MuzeumBible.cz .

 

 

 

3.     Dny umění nevidomých na Moravě Dolní Lomná

 

V sobotu 25.8.2018 v 10.45 hod. v Zážitkovém centru URSUS Dolní Lomná zahájí pan Radek Žalud v doprovodu pana Filipa Moravce (kytara) vernisáž výstavy “cwaků” pana Lubomíra Pavelčáka – Lichoočko. Výstava nese název

 “ Nevidět neznamená nevnímat “. Po vernisáži bude pokračovat koncert pana Radka Žaluda a Filipa Moravce.

 

 

4.      Souběžně s touto akcí bude v Zážitkovém centru URSUS probíhat od 10 hodin Festival “ Medvěd, král šelem Karpat”, kde budeme mít i SONS Třinec svoje stanoviště s workshopem “ Jak to vidí nevidomí”. Jedná se již o 3. ročník, kterého se zúčastníme. Seznámíme návštěvníky s životem lidí s těžkým zrakovým postižením, kompenzačními pomůckami a kde také prezentujeme práci SONS, SVVP a časopis ZORA. Každý rok je naše stanoviště doslova zavaleno zájemci, kteří si chtějí vyzkoušet různé pomůcky, psaní na Pichtově stroji atd. Odměnou je pak pro ně pohlazení vodícího psa Rockyho, který je miláčkem všech.

Budou tam i stánky, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací o bylinkách, šelmách, ptácích, rybách, …..

 

Co jsme pro Vás připravili v září

 

1.     Pro úplnost připomínáme datum zářijového klubíku, který se bude konat 12.9.2018 od 10 do 11.30 hod. v Kontaktním centru. Jsou pro Vás připraveny nové hry a trochu si potrápíme své mozečky.

2.     Zářijový klub bude tradičně od 13 hodin v Senior klubu na Husové ulici. Hosté budou lektorky se Sdružení obrany spotřebitelů, takže se jistě dovíme spoustu zajímavých informací.

 

3.    Ve dnech 14.-17.9.2018 bude probíhat Minirekondice v Dolní Lomné – Penzion U studánky

 

Ze zdravotních důvodů se uvolnila 4 místa. Pokud máte zájem hlaste se M.Miziové ,tel. 773793041

 

Nástup je v pátek 14.9.2018 od 12 hodin ( oběd ), ukončení  v pondělí 17.9.2018  snídaní.

Po celou dobu pobytu je zajištěná plná penze. Doprava individuální.

 

PROGRAM:

 V pátek 14.9.2018

- po obědě se účastníci ubytují a proběhne seznámení s celým programem, organizačními informacemi a taktéž s okolím penzionu U studánky.

- od 14 hod. proběhne setkání s panem Kachlem z firmy Sagitta, který nás seznámí s novinkami v oblasti digitálních lup a kamerových lup s hlasovým výstupem.

- v 18.30 hod. mezi nás zavítají a pro dobrou náladu nám zahrají tři muzikanti ze skupiny „Blaf“.

Na tyto programy jsou srdečně zváni i členové, kteří nejsou účastníky Minirekondice.

V sobotu 15.9.2018

- od 9 hodin proběhne turnaj v ruských kuželkách.

- po obědě odjezd do Jablunkova – Jablkový den. (Procvičování cestování v dopravních prostředcích a prostorové orientace v cizím prostředí.)

V neděli 16.9.2018

 – vycházky po okolí (procvičování prostorové orientace v cizím prostředí)

po 18. hodině beseda s Ing. Michalem Doricou na téma – Cesty po Japonsku – jak se žije těžce zrakově postiženým v této zemi. ( Jsou srdečně zváni všichni členové naší odbočky )

V pondělí 17.9.2018 návrat domů.

 

 

4.    Zájezd Kunín

Ve dnech 27. – 28.9.2018 se koná zájezd do Kunína.

Bližší informace budou sděleny na Letním setkání v Bocanovicích a na zářijovém klubu 12.9.2018.

 

 

Zájemci o účast na akcích se mohou hlásit u M. Miziové osobně, telefonicky  na tel.:773793041 nebo na  e-mail:miziova@sons.cz

 

5. Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 07/2018

V červencovém článku jsme se nechali inspirovat dobou dovolených, ale v trochu posunutém slova smyslu; rozhodně zde nenajdete tip na to, kde svou dovolenou strávit, odpovíme jen na jeden dotaz týkající se institutu dovolené, jak jej upravuje zákoník práce.

V druhé části si moje kolegyně působící v pražské Sociálně právní poradně SONS od ledna tohoto roku, JUDr. Václava Baudišová, vytváří prostor pro probrání institutu osobního bankrotu. K tomu dojde v článcích následujících měsíců, dnes začínáme s vysvětlováním pojmů „exekuce“ „insolvence“ a „úpadek“.

Kdo určuje, kdy budeme čerpat dovolenou?

Dotaz: „Prvního června tohoto roku jsem získal nové zaměstnání. Byl jsem po léta zvyklý jezdit na přelomu července a srpna na dovolenou k moři, ale budu moct jet i letos?“

Před zodpovězením dotazu se podívejme na některá ustanovení týkající se dovolené (někdy též nazývané „dovolené na zotavenou“), jak je upravuje zákoník práce (z. č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů).

Za klíčovou a vzhledem k praxi trochu překvapivou pasáž lze považovat ustanovení § 217 odst. 1, které říká toto:

“Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.”

Ze znění zákona tedy jasně plyne, že dobu čerpání dovolené si nemůže diktovat zaměstnanec, že ji určuje zaměstnavatel, který má přihlížet k zájmům zaměstnance. Velký prostor je ponechán tomu, aby se obě strany dohodly tak, aby byly naplněny zájmy obou, nicméně v případě konfliktu zde za delší konec tahá zaměstnavatel.

Existuje jediný případ, kdy si čerpání dovolené může zaměstnanec nadiktovat sám, a to tehdy, pokud by mu zaměstnavatel neurčil vyčerpání dovolené v kalendářním roce, za který mu právo na dovolenou vzniklo, dokonce by mu její čerpání nebylo zaměstnavatelem určeno ani do 30. června roku následujícího, pak si může sám zaměstnanec určit, kdy si zbylou dovolenou vyčerpá. Je logické, že těmto situacím se zaměstnavatelé snaží předcházet; ostatně zákoník práce říká, že nevyčerpání dovolené by mělo nastávat pouze tehdy, kdy v nařízení dovolené brání buď překážky na straně zaměstnance (typicky tedy např. dočasná pracovní neschopnost) nebo zaměstnavatelovy vážné provozní důvody.

Pravidlo, které se zabývá čerpáním dovolené u zaměstnance, který pracuje u zaměstnavatele teprve krátce, najdeme v ustanovení § 217 odst. 2:

„(2) Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.“

Z výše uvedených ustanovení je tedy již možné sestavit odpověď na položený dotaz:

Bude-li si moct tázající se nováček v práci užít dovolenou u moře tak, jak je zvyklý, bude záviset na vůli zaměstnavatele. Ten mu čerpání dovolené v zaměstnancem preferované době určit může, ale nemusí. Zejména ne tehdy, pokud by mu v tom bránily provozní důvody, tedy např. v tuto dobu budou čerpat dovolenou jiní kolegové a zaměstnavatel potřebuje, aby někdo zastal jejich povinnosti, pochopitelně jde-li o obdobnou náplň práce, ale to už se dostáváme k možnosti dočasného či dlouhodobějšího převedení na jinou práci, což je kapitola jiná.

Co je to Exekuce

Při výkladu pojmu exekuce, resp. kdo je „exekutor“, začněme obecnou encyklopedickou definicí:

Výraz „exekuce“ pochází z latinského slova „exsecutio“, znamená vykonání, provedení, ale také samotné vykonávací řízení, jehož výsledkem je nejčastěji nucený výkon tzv. exekučního titulu, tedy soudního rozhodnutí nebo rozhodnutí jiné autority, jak níže uvidíme.

Základním předpokladem exekuce je tedy pravomocné soudní rozhodnutí, případně notářský zápis s doložkou o přímé vykonatelnosti. Není možné, aby dlužníka při nesplácení dluhu rovnou navštívil exekutor. Exekuci vždy předchází soudní řízení (menšinově rozhodčí řízení, jestliže je smlouvou sjednána tzv. rozhodčí doložka) zahájené na návrh věřitele. Soud nebo rozhodce žalovaného obešle, někdy i vícekrát. Fáze soudního nebo rozhodčího řízení chybí jen v případě, že jde o dluh na zdravotním a sociálním pojištění, na daních a celních poplatcích, na pokutách a podobných pohledávkách státu (jistě ne na pokutách za jízdu tzv. načerno, kterou vymáhají dopravní podniky. Další výjimkou jsou dluhy u telefonních operátorů, tam ale místo soudu rozhoduje Český telekomunikační úřad. Lze tedy říci, že hlídáte-li si důkladně svou poštovní (nebo datovou) schránku, nemělo by se Vám stát, že u vás zazvoní kvůli nějakému nesplacenému dluhu rovnou exekutor.

Náplní činností exekutora je vlastně úkol vykonat konečné rozhodnutí někoho jiného. Dříve to dělaly jen soudy a jak už to u soudů bývá, vše trvalo dlouho a soudy toho ani moc nevymohly. Jak by také mohly, když se napřed notorického dlužníka musely zdvořile zeptat, zda a kde má nějaký majetek a jestli by dluh přece jen nechtěl uhradit dobrovolně. Exekutoři jsou tedy (zejména z pohledu věřitelů, kteří se nemohou domoci své pohledávky) užiteční, problém nastal později s jejich vysokými odměnami a vysokými odměnami advokátů. V roce 2014 ale byly tyto odměny sníženy na rozumnou výši. Pro pořádek je potřeba dodat, že z dlužníků „profituje“ i stát, který si z těchto odměn bere 21 % DPH.

Exekutoři v naší společnosti nepožívají právě nejlepší pověsti, nicméně úhel pohledu na ně a jejich práci bude patrně zásadně záviset na tom, zda jste věřitelem nebo dlužníkem. Věřitelem není vždy jen predátorská lichvářská společnost, jak je to občas médii prezentováno. Často jde o nezaplacené faktury živnostníků a firem, mzdy zaměstnanců, nesplacené půjčky mezi lidmi, nájemné, výživné, náhradu škody z trestné činnosti.

Základním předpisem pro exekuce je zákon č.120/2001 Sb. - exekuční řád.

O samotném exekučním řízení si povíme příště.

Insolvence

Insolvence neboli platební neschopnost neboli úpadek, lidově bankrot

„Zbankrotovat“ dnes mohou jak firmy, tak fyzické osoby – pak mluvíme o „osobním bankrotu“.

Klíčový je insolvenční rejstřík – veřejně přístupný informační systém, kde jsou on-line zveřejňovány veškeré podstatné informace. Insolvenční rejstřík je pro uživatele snadno ovladatelný a k informacím v něm uvedeným je možné se lehce dostat; webový odkaz na něj jsme uvedli již v minulém článku, ale opakování je prý matkou moudrosti, takže:

https://isir.justice.cz/

Platí, že soudní rozhodnutí či jiné písemnosti se doručují vyvěšením písemnosti na úřední desce insolvenčního soudu a současným zveřejněním v insolvenčním rejstříku - tzv. doručení vyhláškou. Insolvenční rejstřík plní funkci média, jehož prostřednictvím se doručuje. Je tedy na samotných účastnících insolvenčního řízení, aby si na internetových stránkách sami vyhledávali důležité informace, a aby pravidelně sledovali probíhající insolvenční řízení. Insolvenční rejstřík ale neslouží k podávání insolvenčních návrhů.

Úpadek

Dlužník je v úpadku, jestliže:

·       má více věřitelů (tj. nejméně dva), peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit, nebo

·       je-li předlužen, tj. má-li dlužník více věřitelů a souhrn jeho závazků převyšuje hodnotu jeho majetku.

Insolvenční řízení, které je zahájeno podáním dlužnického nebo věřitelského návrhu, ale ještě nemusí skončit rozhodnutím soudu o zjištění úpadku. Protože insolvenční návrh musí mít různé náležitosti, může být z formálních důvodů obratem soudem odmítnut nebo ho může i sám navrhovatel vzít zpět. Jestliže soud úpadek nezjistí, návrh zamítne. Jestliže soud úpadek dlužníka zjistí, rozhodne o způsobu jeho řešení. U právnických osob (firem) konkursem nebo reorganizací, u fyzických osob oddlužením, a to buď splátkovým kalendářem nebo zpeněžením majetkové podstaty.

Jestliže jste věřitelem, doporučujeme být obezřetní a pravidelně, tj. alespoň jednou měsíčně, nahlížet do insolvenčního rejstříku, zda na vašeho dlužníka nebylo zahájeno insolvenční řízení. Pokud totiž soud zjistí úpadek dlužníka a prohlásí konkurs, vyzve současně věřitele, aby ve lhůtě jednoho měsíce přihlásili své pohledávky. Tato lhůta je propadná a když ji věřitel propásne, o svoje peníze nenávratně přijde! Máte-li však pohledávku uplatněnou již ve fázi exekuce, informuje vás o zahájení insolvenčního řízení exekutor. Můžete si i zaplatit automatický monitoring insolvenčního rejstříku.

Základním předpisem pro insolvence je zákon č.182/2006 Sb. – insolvenční zákon.

A ještě jazyková poznámka: některé textové editory urputně opravují slovo „insolvenční“ na „insolventní“. Každý může být někdy insolventní, ale správný termín podle zákona je jen „insolvenční“.

Po této pojmové průpravě pro vás bude čtení dalšího článku naší rubriky zabývající se osobním bankrotem (neboli oddlužením) hračkou.

 

Za Sociálně právní poradnu v Praze Luboš Zajíc a Václava Baudišová

 

6. Inspirace pro mlsné jazýčky

 

 

Babiččiny lívance s borůvkovým džemem

Na 26 kusů si připravíme: 5 lžic ovesných vloček, 500 ml studené vody, 1 žloutek, špetku soli, 1 balíček vanilkového cukru, 3 lžíce solamylu, 300 g hladké mouky, ˝ balíčku kypřicího prášku, olej na smažení. Na dohotovení 150 g borůvkového džemu, 100 g tvrdého tvarohu, mletou skořici na posypání.

Ovesné vločky zalijeme studenou vodou a necháme nabobtnat (zhruba 10 minut). Pak přidáme vaječný žloutek, špetku soli, vanilkový cukr, solamyl a hladkou mouku prosátou s kypřícím práškem. Vše společně dobře prošleháme. Z připraveného těsta pak v pánvi na malém množství oleje usmažíme lívance po obou stranách do zlatavé barvy. Podáváme je potřené džemem a posypané nastrouhaným tvarohem a skořicí. Můžeme je zdobit čerstvým ovocem, například malinami nebo jinými plody podle sezony či možnosti nákupu.

 

 

Jak na klasická povidla

2,5 kg švestek, 350 g cukru, 1,5 dl octa

Švestky vypeckujeme, posypeme cukrem, polijeme a necháme 12 hodin v chladu. Poté vaříme na mírném ohni asi čtyři až pět hodin. Pozor! Nemícháme.  Pak povidla za stálého míchání dovaříme do husta.

 

Komfitura z kwiatów róży

50 dag świeżo rozwiniętych pąków kwiatowych dzikiej róży, sok z 2 cytryn, 1 szklanka cukru

 na syrop: 3 szklanki cukru, 1 i ˝ szklanki wody źródlanej (lub różanej)

Z płatków róży odciąć białe końce, płatki sparzyć na durszlaku, a następnie przelać je zimną,wodą. Parzenie wrzątkiem i polewanie płatków zimną wodą powtórzyć trzy razy, po czym dokładnie odcisnąć wodę, a płatki ułożyć w misce. Wycisnąć sok z dwóch cytryn, wymieszać z cukrem, zalać nim płatki, delikatnie wymieczać. Zagotować gęsty syrop z cukru i wody. Dodać kwiaty róży, gotować na małym ogniu. Gdy płatki przestaną pływać po wierzchu syropu i będą miękkie – komfitura jest gotowa. Gorącą przelać do małych słoików, pasteryzować pod kocem.

 

Na přípravě tohoto čísla se spolupodíleli: manželé Popkovi a Marie Miziová. Další číslo bude k dispozici 9.10.2018

Vydává: Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek,Oblastní odbočka Třinec, Poštovní 445, 739 61 Třinec, tel.:773793041,

 e-mail:trinec-odbocka@sons.cz