Trinecke ocko 1.
Sons Sjednocená organizace
nevidomých a slabozrakých
Třinec
O nás Klubová setkání Plán akcíInformátor Fotogalerie Info Domácí rádce Odkazy

Třinecké  Očko
7/2020
Trinecke_ocko%202018.html

Třinecké OČKO 7/2020

Časopis vychází pro vnitřní potřebu členů SONS ČR, z. s.

Oblastní odbočky Třinec a jejich příznivců. Je neprodejný

 
Obsah:

1.    Důležité informace…………………………………………2

2. Pranostiky…………………………………………………….5

3. Co nás čeká…………………………………………………..5

4. Akce uskutečněné…………………………………………..6

5. Informace ze Sociálně právní poradny……………….....8

6. Inspirace pro mlsné jazýčky……………………….…….11

7. Inspirace pro volné chvilky………………………………12

8. (Ne)známí naši členové……………………………………12

1.Důležité informace :

 Důležité kontakty SONS ČR,z.s., OO Třinec

Předseda : Vít Bulawa tel.: 773 769 468,E-mail: bulawa@sons.cz

Kontaktní centrum: Poštovní 445,739 61 Třinec, tel.: 558 988 850

Vedoucí: Miziová Marie Tel.: 773793041, e-mail: miziova@sons.cz

E-mail: trinec-odbocka@sons.cz , miziova@sons.cz

Adresa naší webové stránky: www.sons.trinecko.cz ,  www.sons.cz

 

Klubová setkání - každá druhá středa v měsíci v Klubu seniorů na Husově ul. č. 404, v Třinci začátek ve 13 hod. do 16 hod.

UPOZORNĚNÍ – až do odvolání se klubová setkání nekonají!!!!

 

Zasedání rady - každé poslední úterý v měsíci, v Kontaktním centru SONS Třinec, Poštovní ulice č. 445, od 15.00  hod.

UPOZORNĚNÍ: Vzhledem k vyhlášeným opatřením vládou České Republiky se za sedání rady v současné době nekonají.

Provozní doba Kontaktního centra na Poštovní ulici:

 

Úřední den:

PONDĚLÍ:                                           9:00- 12:00          13:00- 15:00

 

ÚTERÝ AŽ PÁTEK:  Kontaktní hodiny po předchozí dohodě

 

 

Bližší informace k možnosti získání vodícího psa podá, popřípadě sdělí kontakt na SVVP paní Marie Miziová 773793041.

 

Máme pro Vás k dispozici dezinfekční prostředky a roušky.

V případě zájmu volejte nebo pište na kontakty SONS ČR, z.s. odbočky Třinec viz. výše.

Potřebujete – li pomoci s nějakou Vaší životní situací, obraťte se s důvěrou na nás. Kontakt: 773793041, miziova@sons.cz

 

·       V souladu s nařízením vlády je prodejna SONS,  Tyflopomůcky Olomouc od 22.10.2020 UZAVŘENA.

Dále odbavují  e-mail objednávky na adrese:

prodejnaol@sons.cz nebo na telefonu 585 415 130, 777 360 348.

·       V souladu nařízením vlády  je provoz Tyfloservisu Ostrava až do odvolání převeden do distanční služby.

V případě potřeby je možné se na ně obracet telefonicky 608572354, 596783227 nebo e-mail: ostrava@tyfloservis.cz

 

·       S radostí vám sdělujeme, že se nám podařilo navázat spolupráci s oční  optikou OPTIKS ( majitelka paní Soňa Sližová ), Poštovní 445, 739 61 Třinec,  www.optiks.cz, nachází se přímo na autobusovém nádraží v budově našeho kontaktního centra ( v přízemí ), vedle cukrárny.

S čím se můžete s důvěrou obrátit na pracovníky oční optiky?

Kromě výroby nových brýlí, také na záruční i pozáruční opravy, čištění brýlí a můžete si zde nakoupit i doplňkový sortiment, spojený s brýlemi.

OPTIKS vám nabízí v rámci akce, která zatím platí do konce roku 2020:

BRÝLE NAVÍC SE VŽDY HODÍ!

v 1+1 ZDARMA na multifokální brýlové čočky nebo čočky do dětských brýlí.

Při koupi nových brýlí, vám nabízejí do starých obrouček výměnu aktuálních brýlových čoček, čímž získáte náhradní brýle. Zkušenost mnohých z nás se zapomínáním nebo dokonce ztrátou brýlí, tuto službu jistě ocení. Hlavní výhodou je to, že se jedná o brýlová skla, která jsou vyrobena přímo podle parametrů, které potřebujete pro svůj kvalitní zrak. Brýlemi zakoupenými v různých supermarketech, si můžete svůj zrak ještě poškodit.

v 10 % pro DŮCHODCE. Sleva platí pro lidi nad 65 let při nákupu nových brýlí včetně skel nad 2.500 Kč.

 

v Dárkové poukazy

S blížícími se Vánočními svátky můžete také své blízké obdarovat Dárkovým poukazem ( mají k dispozici tyto hodnoty 500,1000,a 2000 Kč ),nebo můžete také požádat své blízké, aby Vám darovali takovýto poukaz. A pak už si každý vybere dárek dle své potřeby a vkusu.

 

V rámci této spolupráce jsem se na paní Sližovou obrátila s prosbou, zda by nám mohli poskytnout do našeho Třineckého OČKA pár rad, které jsou všem známé, ale občas neuškodí připomenout.

 

Tady je 1. díl :

·       JAK UDRŽOVAT OČI ZDRAVÉ?

Náš nejdůležitější smyslový orgán, což je zrak, potřebuje ochranu a péči. Naše oči stále vystavujeme mnoha dráždivým podnětům - UV záření, prach, počítač atd., proto je důležité vědět, co je pro náš zrak přínosné a co mu může škodit. Zde se můžete dozvědět pár užitečných doporučení.

1.Hygiena

Pro oči je velmi důležitá hygiena, aby se do oka nezanesly nečistoty,  cizí částečky či nějaké škodliviny, je třeba si před každým dotekem oka pečlivě umýt ruce.

2.UV záření

Jestliže trávíte spoustu času na sluníčku, měli byste chránit nejen svou kůži, ale i své oči. Při delším působení UV záření hrozí riziko spálení, a to nejen kůže, ale dokonce i rohovky, což označujeme jako „sněžná slepota“. Pokud dojde k takovému typu spálení, nervová zakončení rohovky zůstanou obnažená, což se projevuje např. bolestí oka, citlivosti na světlo, zarudnutím či pálením. Mezi další problémy, jenž může způsobit dlouhotrvající působení UV záření, patří nadměrné zvětšení spojivky a vznik šedého zákalu. Důležité je tedy nosit sluneční brýle, které odfiltrují UV záření. Ideálně by měly sluneční brýle mít nejvyšší UVA/UVB ochranu UV 400, neboť zaručují, že sluneční paprsky jsou blokovány.

3.Preventivní vyšetření

Preventivní vyšetření zraku by měl podstupovat člověk ideálně co dva roky. U lidí ve věku nad 40 let je pravidelná kontrola velmi důležitá kvůli měření nitrooční tlaku, a tedy i k zjišťování glaukomu. Obvzlášť  by se měli preventivně vyšetřit kuřáci, nebo lidé, jenž tráví velké množství času na slunci, neboť se řadí k rizikovějším skupinám.

3.Počítač

Při práci na počítači, zvláště dlouhodobé, naše oči značně vysychají, neboť nemrkáme tak často. Je důležité, aby si oči od obrazovky odpočinuly, a proto se doporučuje dělat cvičení. Každých 20 minut se podívejte mimo obrazovku na vzdálený předmět a poté usilovně mrkejte očima. Jestliže trávíte na počítači nepřetržitě více než 4 hodiny denně, doporučuje se pořídit si brýle s blokací modrého světla, které jednak filtrují světlo z počítačů, tabletů, telefonů, ale i ze zářivek či led osvětlení. Tím se redukuje oční únava či bolesti hlavy.

Autorka: Natálie Turoňová ( optometristka )

 

·       PÉČE O BRÝLE

Aby Vám brýle dlouho vydržely, doporučujeme vám o ně vhodně pečovat. Pokud se, budete řídit těmito užitečnými radami, výrazně omezíte riziko jejich poškrábání či jiného poškození a zvýšíte tak jejich životnost na maximum.

Ř  Při nasazení brýlí a jejich sejmutí používejte vždy obě ruce.

Ř  Neodkládejte Vaše brýle přední stranou dolů na tvrdou plochu

Ř  Pro čištění čoček používejte čisté speciální utěrky a přípravky pro čištění optiky. Prachem nebo tvrdými částicemi znečištěné čočky nejprve omyjte pod tekoucí vodou a osušte měkkou tkaninou.

Ř  Nenechávejte Vaše brýle v autě vystavené přímému slunečnímu svitu a nepoužívejte je v přílišném horku, např. v sauně, parní lázni.

Ř  Brýle přepravujte vždy v pouzdře odpovídající velikosti. V měkkém nebo malém pouzdře se mohou zdeformovat nebo zlomit.

Pro OČKO M. Miziová, zdroj: web OPTIKS

 

2.  Pranostiky

Pranostiky na Prosinec

Studený prosinec - brzké jaro.

Prosinec, když je mu zima, halí se v bílý kožich.

Když prosinec bystří, po vánocích jiskří.

 

3. Co nás čeká

Ani dnes nemůžeme s určitostí říci, co nás čeká. Mluvila jsem telefonicky nebo i osobně s mnohými z vás a dohodli jsme se jednohlasně, že letos nebudeme chystat Vánoční besídku a vůbec, že všechny tradiční akce, které jsme pořádali, odložíme do příštího a jak  všichni věříme, do lepšího roku. Všechny starosti a trable necháme za sebou a přivítáme spolu nový rok. Datum vám samozřejmě včas oznámíme.

Tak mne napadá, že v dnešní době se můžeme opřít o jedinou jistotu a tou jsou Vánoce. jsou svátky, které se opakují každičký rok a na které se jistě všichni těšíme. Možná trochu tušíme, že nebudou letos stejné, ale věřím, že v nich bude vládnout ten pravý duch, láska, pohoda a snad nám napadne sníh,…. Zkrátka jaké si je uděláme, takové budou! My si přece ještě pamatujeme ty krásné tradiční Vánoce. Bez toho šíleného humbuku a shonu, kdy jsme slýchávali koledy v době vánoční a těšili jsme se na ně. Dnes nám je pouští v supermarketech už předem, abychom se dostali do sváteční nálady a co nejvíce nakoupili a v době vánoční nám už lezou na nervy….. Nevím, jak se na to díváte vy, ale z mého hlediska je to vlastně prima, že nechodíme tak často do obchodů, protože si možná více uchováme takové Vánoce, na které rádi vzpomínáme. Možná, že ve vás tyto moje řádky vyvolaly vzpomínky na Vánoce a zvyklosti s nimi spojené, které máte spojené se svým dětstvím nebo s Vánoci, jak jste je trávili se svými dětmi. Napište nám, na co rádi vzpomínáte a zda některé zvyklosti jste zachovali ve svých rodinách do dnes. Rádi je zařadíme do již připravovaného Vánočního čísla. Také uvítáme vaše tipy a nápady, o čem byste si v tomto vánočním čísle rádi přečetli.

Pohltily Vás již nějak blížící se svátky? Já se přiznám bez mučení, že mne ano. Už jsem začala s mytím oken, praním záclon, tříděním oblečení, do kterého již bohužel nevlezu. Já mám totiž takovou hloupou skříň – všechno se mi v ní sráží !? Cha,cha,cha…! Budu-li upřímná, tak si uvědomuji, že je to tím, že teď všichni máme méně pohybu, ale občas máme tendenci některé naše neduhy předelegovat na někoho jiného. A ta skříň si tam tak stojí a mám jistotu, že mi nebude oponovat, tak to chudinka tentokrát odnesla ona.

Vánoce asi každý z nás má také spojeno s dárky. I v jejich letošním způsobu pořizování bude rozdíl. Někteří z vás zřejmě brouzdají po různých internetových obchodech a nechává si dárky pro své nejbližší posílat domů. Tato další důležitá informace je určena právě těm, kteří takto nakupují. Je totiž možnost nákupem dárku přes givt.cz, obdarovat dvakrát. Můžete totiž takto prostřednictvím nákupu přispět i SONS.

Je to velice jednoduché. Vyberete e-shop a naši organizaci, kliknete na „zahájit nákupů“, nakoupíte, jak jste zvyklí a část Vaší útraty půjde na podporu SONS a nezaplatíte přitom ani korunu navíc ( příspěvek jde z toho kterého internetového obchodu ). Naleznete zde přes 1000 e-shopů, které se vzdávají části své marže pro dobrou věc. Jen pro příklad: MALL.cz, Knihy Dobrovský, Baťa, AboutYou, Datart, AliExpress, Bambule, Baumax, Albi a další. Seznam obchodů doporučujeme projít přímo na www.givt.cz .

4. Akce uskutečněné

 

Setkánív Tyře

Mezi tradiční akce pořádané každoročně naší odbočkou patří smažení vaječiny, vzhledem k situaci, která panovala na jaře, jsme se ji letos rozhodli zrušit, a naplánovali místo ní setkání v Třinci v penzionu Tyra Stáje. Setkání se konalo 27.7.2020, a doprava byla zajištěna vlastním autobusem. Po příjezdu na místo nás všechny přivítala paní Marie Miziová, která akci zahájila a popřála nám hezkou zábavu. K dobré náladě nám hrál a zpíval pan Pomykač, a vládla skvělá atmosféra. Všichni členové se mezi sebou bavili, a povídali si ovšem možném. Jak by ne, po složitém období, kdy byly zrušeny všechny akce a tudíž jsme se nemohli v takovém počtu setkávat, jsme měli ke sdělení spoustu novinek, takže jsme se na společné setkání nesmírně těšili. Také počasí nám přálo. Bylo úžasné, že stoly a lavičky byly rozmístěny po celém areálu, takže jsme si mohli vyhledat příjemný stín a sednout si třeba k potůčku Tyrce. K obědu jsme měli řízek se šťouchanými brambory, a kyselou okurkou. Po obědě jsme opět pokračovali v rozprouděné zábavě. Nezapomněli jsme ani na naše oslavence, kterým jsme popřáli k narozeninám. Oni na oplátku nám poděkovali zákuskem ke kávě. Vždyť také bylo co oslavovat!  Byli totiž mezi námi jubilanti, kteří se dožili jak 30. tak i 70. nebo 80. narozenin. To už je opravdový důvod k veselí. A veselo bylo. Říkali jsme si vtipy, zpívali, tančili a radovali se.

Na pozdější odpoledne, pro nás byly připraveny grilované klobásky. Někteří z nás si je nechali zabalit sebou domů. V 18 hodin pro nás přijel objednaný autobus a odvezl nás sice unavené, ale spokojené a plné skvělých zážitků, do našich domovů.

Pro OČKO napsal Vít Bulawa a Marie Miziová

 

Letní setkání 27.8.2020 na Grodisku

 

 

 

Za místo našeho tradičního letního setkání jsme tentokrát zvolili Grodisko v Třinci Líštné.

Na letní setkání se každý dopravil individuálně městskou hromadnou dopravou, a i když jsme se sešli v menším počtu členů, na výborné atmosféře, to nebylo znát. Tento areál patří Svazu turistů. Někteří z nás byli v těchto končinách poprvé. Byli jsme velmi mile překvapeni, jak skvěle je toto zařízení vybaveno. Když jsme uviděli prostornou budovu s velkou vybavenou kuchyní a s velkým sálem, okamžitě nás opustily obavy, kam se schováme, kdyby náhodou začalo pršet. Naštěstí nám počasí opět vyšlo, takže jsme mohli sedět venku na lavičkách a užívat si krásného počasí a společného setkání. Pro toto setkání jsme se rozhodli, že nebudeme spoléhat na personál v nějaké restauraci, ale že sami přiložíme ruku k dílu. Tohoto důležitého a zodpovědného úkolu se ujali členové odbočkové rady. Renata Zvrtková s Věrkou Lasotovou se ujaly krájení cibule a přípravy ingrediencí. Petr Chodura s Láďou Maroszem doslova zatopili pod kotlem a pak se již hlavní mistr kuchař Petr Chodura chopil přípravy kotlíkového guláše. Za chvíli se již linula libá vůně připravovaného gulášku. Všichni jsme pak chodili zvědavě nakukovat do jeho „ alchymistické dílny“ a naše chuťové buňky tušily, že guláš bude skvostný. Aby nám čas rychleji plynul, zavzpomínali jsme si na svá mladší léta a pustili jsme se do soutěže v hodu granátem. Zažili jsme u toho spoustu legrace. Občas se totiž některým sportovcům zakutálel neposlušný granát na cestu a tak svůj výkon museli trochu rozšířit o běh, jelikož se kutálel vesele z kopečka dolů. Ovšem tento výkon nebyl hodnocen přísnou porotou, ale rozhodně jej ocenili všichni přihlížející. Čas nám rychle plynul a ani jsme se nenadáli a mistři kuchaři nám servírovali vynikající kotlíkový guláš. Známkou toho, že všem opravdu chutnal, bylo naprosté ticho, které zavládlo v jídelně. Jen občas jej přerušilo cinknutí lžíce o talíř. Po obědě nám děvčata uvařila čaj nebo kávu, což přispělo k dokonalé idylce… Naše sportovní výkony vystřídalo vyprávění veselých historek ze života, vtipů a tak jsme donutili ke sportovním výkonům pro změnu naše bránice. Z každého kouta se rozléhal smích a celý tento den  probíhal v příjemné a přátelské  atmosféře. Odpoledne se ještě grilovaly klobásy, které byly skvělou gurmánskou tečkou za tímto prima dnem. Pak již zbylo jen umýt nádobí, uklidit a plní dobré nálady a příjemně unavení jsme se vraceli do svých domovů.

Velký dík patří všem, kteří se na této akci podíleli organizačně.

 

Pro OČKO napsal Vít Bulawa a Marie Mizivá

 

 

 5.Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS ČR 11/2020

 

V tomto článku jsem se chtěl původně věnovat nejpodstatnějším změnám, které přinesla poměrně rozsáhlá novela zákoníku práce, zákon č. 285/2020 Sb. Její ustanovení nabyla či teprve nabudou účinnosti, část již 30. 7. 2020, další (podstatnější) až 1. ledna 2021. Nakonec jsem ale rozsah článku naplnil popisováním institutu, který dozná změny od příštího roku, a to dovolené, někdy též nazývané dovolené na zotavenou. Další změny, např. možnost sdíleného pracovního místa, si tak nechám na příští měsíc.

Dovolená

Zatímco dříve jsme rozlišovali tři základní typy dovolené, tedy dovolenou za kalendářní rok nebo její poměrnou část, dodatkovou dovolenou a dovolenou za odpracované dny, nová koncepce si vystačí s prvními dvěma typy; dovolená za odpracované dny odpadá.

Právo na dovolenou, tak tomu bylo i dosud, vzniká ze zákona zaměstnanci pracujícímu v pracovním poměru, tedy nikoliv při uzavření dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. I v těchto dohodách může právo na dovolenou zaměstnanci vzniknout, ale muselo by v nich být výslovně upraveno.

Výměra dovolené

U výměry dovolené k žádným změnám nedochází, u běžných zaměstnanců činí nejméně 4 týdny, mnozí zaměstnavatelé však v rámci zatraktivnění nabídky práce právě u nich poskytují výměru dovolené ve výši pěti týdnů, jak tomu je povinně u zaměstnání ve veřejném sektoru. Výměra dovolené pedagogických a akademických pracovníků činí 8 týdnů.

Zatímco dosud byl pro výpočet dovolené prakticky nejmenší časovou jednotkou den (mám opravdu na mysli samotný výpočet dovolené, nikoliv její čerpání, kde jsme se mohli setkat i s půldny), nyní bude i pro výpočet dovolené podstatnou jednotkou hodina.

Dovolená za kalendářní rok nebo její poměrnou část

Dovolenou za kalendářní rok stanoví § 213 odst. 1 zákoníku práce (z. č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů), a to takto:

„Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho v příslušném kalendářním roce práci po dobu 52 týdnů v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby připadající na toto období, přísluší dovolená za kalendářní rok v délce stanovené týdenní pracovní doby vynásobené výměrou dovolené, na kterou má zaměstnanec v příslušném kalendářním roce právo.“

Uveďme si tedy praktický příklad výpočtu dovolené za kalendářní rok dle tohoto ustanovení:

Zaměstnanec pan Pilný bude u společnosti LACOMEE, s. r. o. pracovat po celý rok 2021 na plný úvazek, jeho stanovená pracovní doba bude činit 40 hodin. Výměra dovolené u této společnosti činí 5 týdnů, pan Pilný bude mít nárok na 200 hodin dovolené (stanovená pracovní doba krát výměra dovolené, tj. 40 * 5 =200).

Ustanovení § 213 odst. 2 pak upravuje výpočet dovolené u zaměstnanců s kratší pracovní dobou, tedy nižším pracovním úvazkem, takto:

„Konal-li zaměstnanec za podmínek uvedených v odstavci 1 práci po kratší týdenní pracovní dobu, přísluší mu dovolená odpovídající této kratší týdenní pracovní době.“

Velmi jednoduše ilustrujme na jiném zaměstnanci téže společnosti, tedy pan Pohodlný pracující jen na poloviční úvazek, jeho kratší pracovní doba činí 20 hodin týdně, bude mít nárok na dovolenou trvající 100 hodin (20 X5 =100).

Často se však stává i to, že zaměstnanec pracuje po určitou část roku na plný úvazek, po další část na úvazek částečný. Právě na tyto situace neuměl zákoník práce v současném znění dostatečně pružně reagovat a při výpočtu dovolené vznikaly určité nespravedlnosti, které se v praxi částečně zahlazovaly tak, že se nerozlišovalo, zda pracovní doba zaměstnance trvala v jednom dni 4, 6 nebo 8 hodin, ať už šlo o dny, za které měl zaměstnanci nárok na dovolenou vzniknout nebo o dny, v nichž zaměstnanec dovolenou čerpal, bez ohledu na počet hodin se počítalo s jedním dnem, což bylo výhodnější tu pro zaměstnance, tu pro zaměstnavatele… Nové znění ustanovení § 212 odst. 4 říká:

„Dochází-li u zaměstnance v průběhu příslušného kalendářního roku ke změně délky stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby, přísluší mu za tento rok dovolená v poměru, který odpovídá délce jednotlivých období s rozdílnou délkou stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby.“

Smysl tohoto ustanovení si opět ilustrujme na jednoduchém příkladu, tentokrát zaměstnance pana Nestálého, který od ledna do konce června pracoval na celý úvazek, ale od července do konce roku už jen na 0,75 úvazku. Panu Nestálému vznikne nárok na dovolenou v rozsahu 175 hodin. Za první pololetí 100 hodin (výpočet: 40 * 26 / 52 * 5), za druhé pololetí 75 hodin (výpočet: 30 * 26 / 52 * 5). První číslo ve výpočtu je výše úvazku vyjádřená v hodinách za týden, toto číslo vynásobíme počtem týdnů, v nichž zaměstnanec se stejnou výší úvazku pracoval, vydělíme počtem týdnů v roce (tedy vždy číslem 52), a nakonec vynásobíme výměrou dovolené (vyjádřené počtem týdnů).

Při všech výpočtech se konečný počet hodin dovolené zaokrouhluje na jednotky nahoru.

Ustanovení § 213 odst. 3 a 4 pamatují na případy, kdy zaměstnanci nevznikne právo na dovolenou za kalendářní rok, nejčastěji proto, že do zaměstnání nastoupil či je ukončil v průběhu kalendářního roku, cituji:

„(3) Zaměstnanci, kterému nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok podle odstavce 1 nebo 2, avšak za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho v příslušném kalendářním roce práci alespoň po dobu 4 týdnů v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby připadající na toto období, přísluší poměrná část dovolené.

(4) Poměrná část dovolené činí za každou odpracovanou stanovenou týdenní pracovní dobu nebo kratší týdenní pracovní dobu v příslušném kalendářním roce jednu dvaapadesátinu stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby vynásobenou výměrou dovolené, na kterou má zaměstnanec v příslušném kalendářním roce právo.“

Výpočet dovolené podle těchto ustanovení bude shodný s výše uvedenými výpočty, podstatné je, aby zaměstnanec odpracoval alespoň čtyři týdny v roce u jednoho zaměstnavatele.

Ve výkladu přeskočím paragraf 214, který mně už asi tři dny nedává spát: všechny články zabývající se tématem nové úpravy dovolené – a ke stejnému tvrzení jsem se na začátku tohoto článku uchýlil i já – říkají, že dovolená za odpracované dny se ruší, ale příslušná novela se k paragrafu 214 vůbec nevyjadřuje, nemění ho, ani neruší, a zdá se tedy, že v zákoníku práce s účinností od 1. ledna 2021 toto ustanovení stále zůstává beze změny, ač vzhledem k výše citovaným pasážím pozbývá smyslu. Jsem velmi zvědav na rozřešení této pro mě nevysvětlitelné juristické záhady.

Dodatková dovolená

Dodatková dovolená je pak upravena v ustanovení § 215, týká se zaměstnanců pracujících v podzemí nebo konajících práce zvlášť obtížné, např. zdravotníků přicházejících do styku s infekcemi, lidí pracujících s osobami s duševním onemocněním či mentálním postižením, záchranářů, potápěčů, čističů kalových stok a kanálových odpadů atp. Obecně lze říci, že dodatková dovolená činí jeden týden.

Zápočet odpracovaných dnů

Na stanovení správného počtu hodin dovolené má v některých případech vliv, jak a zda je možné započítat překážky v práci na straně zaměstnance, i zde dochází k určitým změnám.

Maximálně do dvacetinásobku týdenní pracovní doby se pro účely dovolené považuje za výkon práce doba zameškaná z důvodu:

a)      dočasné pracovní neschopnosti, s výjimkou pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání,

b)     karantény nařízené podle zákona o nemocenském pojištění,

c)      čerpání rodičovské dovolené, s výjimkou doby, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou,

Aby se uvedené překážky mohly započíst jako výkon práce, musí zaměstnanec reálně v kalendářním roce odpracovat alespoň dvanáctinásobek týdenní pracovní doby.

Krácení dovolené

Tento institut, který umožňuje zaměstnavateli sankcionovat zaměstnance za neomluvené zameškání směny či její části, doznal určitého změkčení, neboť bude možné dovolenou krátit jen o počet neomluveně zameškaných hodin, nikoliv o jeden až tři celé dny, jak tomu bylo dosud. Pokud by zaměstnanec neomluveně zameškal několik směn či jejich částí, hodiny se sčítají s tím, že dovolená vlivem krácení nemůže klesnout pod dva týdny. Další krácení již byla zrušena.

Čerpání dovolené

Zde nedochází k mnoha změnám, shrňme, že dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, má být vyčerpána zpravidla vcelku a v roce, kdy na ni vznikl nárok. „Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.“

Dovolená může být poskytnuta i předem, před vznikem nároku na ni, pokud je předpoklad, že na ni zaměstnanci právo vznikne, do konce roku nebo do skončení pracovního poměru.

O převod části nevyčerpané dovolené do následujícího roku, nebude-li to zaviněno např. dočasnou pracovní neschopností zaměstnance, musí zaměstnanec písemně požádat.

I nadále platí, že pokud dovolená není vyčerpána do 30. června následujícího roku, pak má právo čerpání dovolené stanovit sám zaměstnanec, což by měl také učinit 14 dní předem; těmto případům se zaměstnavatelé pochopitelně snaží předcházet. Právo na převod dovolené na žádost zaměstnance je navíc omezeno jen nevyčerpanou dovolenou nad čtyři týdny, tedy 4 týdny by měl zaměstnanec, až na případy překážek v práci, vyčerpat vždy v tom roce, kdy na dovolenou vznikl nárok.

Nejkratší částí čerpání dovolené by měly být půldny, až na nepatrné výjimky, ale běžně by dovolená měla být čerpána na celou délku směny.

Hromadné čerpání dovolené může zaměstnavatel určit jen jestliže je to nezbytné z provozních důvodů, maximálně v délce dvou týdnů; působí-li u zaměstnavatele odbory či rada zaměstnanců, pak jen po dohodě s nimi.

Za pražskou Sociálně právní poradnu SONS informuje

Luboš Zajíc

 

6.Inspirace pro mlsné jazýčky

·       Vepřová pochoutka

Ingredience:
1 kg prorostlejšího bůčku bez kosti
1 kg plecka
1/2 lžičku mletého bílého pepře
3 lžičky mořské soli 
2 lžičky mletého cukru
česnek

Postup:

Kůži z 1 kg prorostlejšího bůčku bez kostí odříznout, bůček nakrájet na kostky asi 3×3 cm, 1 kg plecka na 2×2 cm, vše naložit s 1/2 lžičkou mletého bílého pepře, 3 čaj. lžičkami mořské soli / kdo má rád slanější přidá /, místo pragandy / na doporučení řezníka/ 2 čaj. lžičkami mletého cukru, kdo chce, může podle chuti přidat i prolisovaný česnek. Uložit v chladu na 3 dny a občas promíchat (nejlépe rukou).
Vařit v tlakovém hrnci cca 1,5 hod. s 400 – 500 ml vody a odřízlou kůží z bůčku (v celku).
Potom obsah rozšťouchat, kůži rozemlít, popř. rozmixovat, přimíchám ke rozšťouchanému masu, plnit do sklenic a zavařit nejméně 30 minut.
Používáme na chleba, na špagety, do rizota, francouzských brambor…

Dobrou chuť!

 

Abychom také dbali na prevenci, zaujal mne na internetu recept na zázvorovicu. Takže přikládám hned 2 recepty pro vaši inspiraci. Připomínám, že je to pouze prevence a užívá se pouze po lžičkách!

·       Zázvorovica

1.  125 g zázvoru nastrouháme najemno, 125 g tekutého medu,, oloupaný citron nakrájet na kostky, zalít 3 -4 dcl vodky. Všechno smícháme a dáme na 3 dny do ledničky .

Potom scedit a je hotovo.

Nebo také necedit, užívat po lžičkách a z toho zbytku ( husté ) zalít horkou vodou a použít na zdravý čaj.

 

2. 250 g zázvoru, šťáva ze dvou pomerančů a 4 citrónů, 8 -9 polévkových lžic medu, zalít 7 dcl Režné a na 4-5 dní vložit do ledničky.

Na zdraví!

Máte nějaký skvělý recept na vánoční cukroví , úpravu kapra nebo jiné ryby, nebo salát a chtěli byste se s námi o něj podělit ? Neváhejte a pošlete nám jej. Rádi jej zveřejníme v letošním posledním čísle OČKA, které chceme věnovat vánoční tématice .

 

7. Inspirace pro volné chvilky

Jelikož závěr OČKA je pravidelně věnován vaření, pečení a přípravě různých dobrot, tak i inspirace je věnována jídlu.

       Zkuste se zamyslet, jak by vypadal váš jídelníček, pokud byste jedli pouze jídla, která začínají na začáteční písmeno vašeho jména. Napište nám, jak pestrý byste měli jídelníček a k jakému počtu jste se dobrali.

       Pokud si prohlédnete fotografii na úvodní straně tohoto čísla, tak tu jsem pořídila na mobil při mých procházkách kolem Labe v Hradci Králové. Přivítáme, když nám pošlete fotografie z vašich toulek přírodou, nebo nám napište, jak trávíte volný čas vy. Rádi vaše příspěvky zveřejníme v příštím OČKU. Možná v nich najdou inspiraci i další naši čtenáři.

 

Již v několika článcích jsme Vás vyzvali, abyste nám zaslali články, recepty nebo nějaké kvízy.

Zaujal Vás nějaký článek o který byste se s námi rádi podělili?

Staňte se spolutvůrci našeho měsíčníku Třinecké OČKO.

 

 

8.     (Ne)známí členové naší odbočky :

        Pavel Vlček a Sandra Vlčková Walachová

 

                               

Někteří z nás jsme mohli osobně poznat tuto, již na první pohled velmi sympatickou dvojici, díky festivalu DUN ve Slezsku v roce 2018. V Knihovně v Českém Těšíně ve Svibici, se nám spolu představili pásmem složeným jak z hudební autorské dílny Pavla, tak i z rozverných básniček, jejichž autorkou je Sandra. Toto pásmo doplnili i o střípky vyprávění ze svého společného života. Všechny diváky a posluchače  ohromilo a dojalo, s jakou láskou a vzájemným porozuměním  se, přes všechny jejich handicapy, tato dvojice navzájem podporuje a doplňuje. Proto nás velmi těší, že svůj úžasný vztah nechali doplout do bezpečného přístavu – manželství.

Pavel Vlček se na svém profilu představuje jako autor, blogger a skladatel, kterého život prostě baví! Já bych si ještě dovolila tento výčet činností rozšířit  o další, které bychom určitě neměli opomenout:  muzikant, imitátor a skvělý propagátor kompenzačních pomůcek a toho, jak tyto pomůcky usnadňují život  nevidomým.

Pojďme se vrátit na sám začátek. Pavel svůj zrakový handicap získal hned od svého narození. V inkubátoru mu totiž byla poškozena sítnice. Jsem přesvědčená, že nejlépe se vám představí on sám :

„Narodil jsem se v Prostějově v dubnu roku 1993, tedy o dva měsíce dříve než jsem měl, takže jsem za svoji předčasnou zvědavost zaplatil takovou malou, ale pro mě zcela bezvýznamnou daň. Jsem prakticky nevidomý. Vystudoval jsem základní školu profesora Václava Vejdovského, toho času ještě škola sídlila v Litovli. Od školních let až do současnosti se věnuji hře na klavír, akordeon, zobcovou flétnu a také zpěvu. Konzervatoř v Praze, na kterou jsem nastoupil v oboru akordeon, jsem bohužel ze zdravotních důvodů nedokončil. V současné době žiji ve městě Český Těšín.

Mezi mé největší zájmy patří přátelé a kamarádi, hudba, tvůrčí psaní, recitace a počítače. V roce 2012 jsem absolvoval emailový kurz tvůrčího psaní Jak napsat knihu, nicméně se věnuji především psaní poezie a publikaci recenzí ve svých dalších projektech. Žiji sice s handicapem, ale i tak si užívám svůj život naplno. Chodím na procházky, nakupovat, umím číst i psát braillovým písmem a zrak mi vůbec neschází. Žiji tak jak žiji a ač se někomu může zdát, že život ve tmě musí být hrozný, šílený a kdo ví jaký ještě, není tomu tak.“

Sandra Vlčková Walachová se narodila v roce 1992. Kromě těžkého zrakového handicapu má i přidružené pohybové postižení, které ji připoutalo na invalidní vozík. Příčinou je dětská mozková obrna. Miluje  psy, kočky,  dobré filmy a muziku. Před několika lety napsala básnickou sbírku Hravé trylky z volné chvilky, aneb básně pro každého. Před časem mi prozradila, že má v šuplíku schovaná svá další dílka, která čekají na zpracování. Takže se budeme těšit, že nás potěší svou další knihou. Sandra jako správná manželka, také podporuje Pavla v jeho velkém snu, vytvořit autorské nahrávací studio a vydavatelství pro handicapované umělce, kde s ním spolupracuje a zastává funkci načitatelky a režisérky.

Pavel  se zabývá akustikou a kompozicí již řadu let, své zkušenosti zúročuje právě v tomto studiu. Pokud někoho z vás tato myšlenka zaujala, podrobnější informace naleznete v oficiálních stránkách studia Handi  www.studio-ha.cz .

V současné době studio funguje v domácích podmínkách na ulici Slezská v Českém Těšíně. Nemohou se své práci věnovat naplno, jelikož mají v současné době již zastaralé vybavení, na kterém není možné zajistit požadovanou kvalitu nahrávky. Pracovní  tým tvoří tělesně postižení absolventi konzervatoře Jana Deyla, autoři a nadšenci do nejmodernějších technologií. Jejich cílem je poskytnout kvalitní zázemí nejen smyslově, ale i tělesně postiženým autorům, hudebníkům, zpěvákům, zvukařům, ….

Držíme pěsti, aby tento projekt  našel tolik potřebnou  finanční podporu. Bez ní jej nebude možné realizovat v takovém rozsahu a kvalitě.

Nechceme o obou našich přátelích hovořit pouze v teoretické rovině. Přikládáme také ukázku z autorské tvorby Pavla Vlčka ze sbírky S nádechem pozitiva. Věřím, že vám vykouzlí úsměv na tváři , stejně jako mě.

Lednice

 

Řekla mi před chvílí,                                                  Jíti do hospody,

nejedna chuťová buňka,                                           na to jsem moc líné dřevo,

že na mě v lednici,                                                    a tak mě v lednici,

čeká výborná šunka,                                                 čeká i chlazené pivo.

tak tu chci.                                                                 A taky paprika,

A vedle ní,                                                                 banány, rajčata,

jsou prý i škvarky,                                                      ta moje lednička

polívka od včera,                                                       vážně je bohatá.

nějaké párky,

jaké, to nikdo mi nepoví,

v kastrůlku masíčko libový.

Pavel také souhlasil, abych do tohoto čísla Třineckého očka zařadila jeho článek, jež také vyšel v elektronické verzi časopisu Huča a který popisuje jeho a Sandřiny zážitky z akce, pořádané Tyfloservisem Olomouc.

Možná jeho přečtením ve vás vyvoláme vzpomínky na podobnou akci, kterou pořádala naše odbočka již před mnoha léty ……. Vzpomínáte ?

(Ne)obyčejná jízda

Již třetím rokem se konala akce s názvem „(Ne)obyčejná jízda“, pořádaná TyfloCentrem Olomouc, o.p.s, Regionálním pracovištěm Prostějov, ve spolupráci s prostějovskou autoškolou a Aeroklubem Josefa Františka Prostějov.  Cílem této akce je umožnit nevidomým vyzkoušet si řízení osobního a nákladního vozidla. Akce se konala druhého října na letišti Bochoř. Na osobní i nákladní automobil byl přítomen samostatný instruktor, takže jízdy mohly probíhat souběžně. S mojí ženou jsme se této akce zúčastnili již potřetí, tedy od jejího prvního konání v roce 2018. Může se zdát, že na řízení automobilu není nic extra, ale pro nevidomého je to naprosto jedinečná příležitost si to zkusit. Letiště je dost dlouhé na to i pořádně to rozjet a ten pocit je nepopsatelný, alespoň na 10 minut si smět připadat jako řidič osobáku a na 20, tedy v mém případě, jako řidič náklaďáku, s rychlostí nákladního auta jsem to nijak zvlášť nepřeháněl, navíc jsem řídil jako poslední, což mi i vyhovovalo. Nevím proč, ale připadal jsem si jako v obýváku, nohy na pedálech, lehce se pohupující sedačka, tiše vrnící motor, prostě paráda.

Sice jsme se se ženou zúčastnili již potřetí, přesto si ani jeden z nás nejsme schopni zapamatovat pohyby s řadící pákou. Každý rok si říkáme, že do příště si to už budeme pamatovat, ale v praxi to pak vypadá úplně jinak, i když letos už to přeřazování bylo o dost lepší, respektive plynulejší, než předchozí ročníky, navíc motor nám dvěma ani jednou nechcípnul, což považuji za úspěch.

Když už jsme měli všichni (asi deset nás bylo) odřízeno, přesunuli jsme se do aeroklubu Josefa Františka v Prostějově, kde jsme se občerstvili opékanými špekáčky. Dále na nás čekala prohlídka hangáru a završení úžasným vyhlídkovým letem stařičkou Zlínkou Z43. Je to sice malé a docela hlučné letadlo, letos jsme však všichni dostali sluchátka a jelikož náš pan pilot z přednášky v hangáru pochopil, že se o letadla opravdu hodně zajímám, dostal jsem tam sluchátka druhého pilota, takže jsem to měl i s výkladem, měl jsem tak přehled o rychlosti, výšce, zatáčkách a dokonce jsem dostával hlášení o klesání před přistáním, jako to bývá ve velkých letounech, 75 metrů, 50 metrů, 25 metrů a tak dále, no prostě něco, na co se nedá zapomenout. Tady bych chtěl moc poděkovat, protože jsme s manželkou letěli jako poslední a neměli jsme již nikoho třetího do party a přesto jsme vzlétli, ještě jednou moc díky.

Závěrem bych chtěl za všechny moc poděkovat všem, kdo se na akci podíleli a pevně věřím, že se znovu příští rok opět setkáme a že si to opravdu užijeme. Akce tohoto zaměření jsou opravdu k nezaplacení.

Naše zvláštní poděkování patří také mým rodičům, kteří nás (myšleno moji ženu a mě) ochotně na akci doprovodili a strávili s námi celý den, ačkoli se mohli na vše jen dívat.

Pavel Vlček

Pro OČKO doplnila komentářem  Marie Miziová

Přejeme mnoho příjemných chvil při čtení Třineckého OČKA a těšíme se na příspěvky od Vás.

 

 

Na přípravě tohoto čísla se spolupodíleli: Vít Bulawa a Marie Miziová.

Vydává:

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek

Oblastní odbočka Třinec, Poštovní 445, 739 61 Třinec

 tel.:773793041,e-mail:trinec-odbocka@sons.cz