Trinecke ocko 1.
Sjednocená organizace
nevidomých a slabozrakých
Třinec
O nás Klubová setkání Plán akcíInformátor Fotogalerie Info Domácí rádce Odkazy

Třinecké  Očko
7/2018Třinecké OČKO 4/2018

Třinecé OČKO     7/2018

         

Časopis vychází pro vnitřní potřebu členů Oblastní odbočky SONS ČR, z. s. Třinec a jejich příznivců. Je neprodejný

 

Obsah:

1.    Důležité informace……………………………………….  2

2.    Pranostiky a svátky………………………………………  3

3.    Akce uskutečněné……………………………………….   3      

4.    Co nás čeká……………………………………………….   8

5.    Informace a odpovědi ze Sociální poradny ………...   8

6.    Inspirace pro mlsné jazýčky……………………….…..  12

 

 

1.Důležité informace :

 Tel.: 558 988 850- Kontaktní centrum, Poštovní 445,739 61 Třinec

          773793041 – Miziová Marie – vedoucí Kontaktního centra

          604804468 – Popková Vlastimila (předsedkyně)

E-mail: trinec-odbocka@sons.cz , miziova@sons.cz

Adresa naší webové stránky: www.sons.trinecko.cz   www.sons.cz

 

Klubová setkání - každá druhá středa v měsíci v Klubu seniorů na Husově ul. č. 404, v Třinci začátek ve 13 hod. do 16 hod.

Zasedání rady - každý poslední čtvrtek v měsíci, Kontaktním centru SONS Třinec, Poštovní ulice č. 445, od 15.00  hod.

 

 

Provozní doba Kontaktního centra na Poštovní ulici:

 

Úřední den:

PONDĚLÍ:                                 9:00- 12:00       13:00- 16:30

 

Kontaktní hodiny po předchozí dohodě:

ÚTERÝ AŽ PÁTEK:                 9:00- 12:00         13:00- 16:30

 

V Kontaktním centru jsou pro vás připraveny klubíky:

- Klubík (každou druhou středu v měsíci od 10 do 12 hodin)

- Sportovní klubík (turistika, bowling, kuželky, šachy)

        Akce jsou přímo domlouvány podle zájmu členů

-        Besedy, seznamování s novými kompenzačními pomůckami

Bližší informace k možnosti získání vodícího psa podá paní Helena Górecká

Tel.: 603394145

 

Upozornění:

Vážení čtenáři,

v tomto čísle jsme použili některé pasáže v polském jazyce.

 

 

2. Pranostiky a svátky

 

Červenec:    V červenci déšť a slunečná pohoda, hojná bude úroda.

Co červenec neuvaří, to srpen nedopeče.

Staví-li v červenci hromadu mravenci po kraji všude, tuhá zima bude.

5.července   Svátek Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

6.čevence Svátek Upálení mistra Jana Husa (1415)

 

 Srpen:        Když nás srpen deštěm nepokropí, ten už potom škody nenatropí.

                    Když v srpnu hodně hřímá, bude na sníh bohatá zima.

Pěkně-li na Vavřince a Bartoloměje, krásný podzimek se na nás zasměje.

 

3. Akce uskutečněné
  
   Zájezd Praha dne 1. - 3.6.2018

V počtu 13 lidí jsme ráno 1.6. vyrazili do Prahy za kulturou. Praha měla zamračeno a déšť, ale dalo se to zvládnout, byla jen malá přeháňka, která osvěžila vzduch. Po ubytování v hotelu Sokol Karlín jsme poobědvali a pak se šlo na prohlídku Národního divadla. Hodinovou prohlídku s milou mladou průvodkyní jsme si užili a Národní divadlo prošli od sklepení až po druhou galerii. Tam jsme vyšli na terasu a mohli obdivovat krásu Prahy z výšky a vidět zblízka sochy a trigy krášlící Národní divadlo. Nádhernou opravenou vnitřní výzdobu jsme potom obdivovali večer na opeře Prodaná nevěsta. Je faktem, že se na druhé galerii nesedělo nejlépe, ale výborné výkony operních pěvců nám vše vynahradily. Další den se jelo na Pražský hrad, na dvě výstavy ke 100. výročí vzniku republiky. V jízdárně to byla výstava s názvem " Doteky státnosti“. Ta představovala vývoj, kterým prošly státní symboly od počátků úsilí o vznik samostatného státu až do současnosti a předměty, které v uplynulých 100 letech v rukou osobností spoluvytvářely klíčové okamžiky našich dějin. V Císařské konírně pak byla instalována výstava " Labyrintem dějin českých zemí, která představovala formou zážitkové expozice více než tisícileté období, v němž se zrodil a formoval československý, potažmo český stát. Na cestě se nám odehrávala dramata, která ovlivnila vývoj českého státu. Z hradu se sešlo na metro a následovala příprava na odpolední představení Carmen v hudebním divadle Karlín. Bylo úžasné, nikoho z nás nezklamalo a hlavní představitelka, v podání Lucie Bílé vyčnívala ze všech účinkujících. Silný zážitek dokreslili další známí zpěváci např. Jiří Korn, Václav Noid Bárta či Pavla Břínková. Potom se cestovalo po Praze a navečer se konala mezi mosty Palackého a Jiráskovým Hasičská show   ke stému výročí české státnosti. Probíhala za zvuku hymny a Symfonické básně Vltava od Bedřicha Smetany. Voda stříkala, měnily se barvy fontán, které se valily z mostů, břehů i uprostřed Vltavy z lodě. Tisíce lidí byly z vodní show nadšeni. Na závěr se končilo ohňostrojem. 
 Poslední den jsme se rozdělili a část šla na Vítkov a další do Lorety. Celé 3 dny jsme si moc užili a unaveni odjeli rychlíkem domů. Cesta byla jako vždy moc veselá a všichni budeme na vše rádi vzpomínat.

Díky patří organizátorkám M. Miziové a R. Zvrtkové.

   

Rekondice 11. – 17. června 2018 Luhačovice – hotel Ogar

Předností Pozlovic je ubytování a strava v hotelu Ogar.

Městys Pozlovice je ideální pro podnikání pěších výletů. Příjemné a klidné prostředí vybízí k poznávání míst v okolí. Blízká vodní hladina je balzámem pro duši. Centrum Pozlovic tvoří Hasičská zbrojnice a kostel sv. Martina.

První den pobytu byl věnován prozkoumání okolí a odpočinku po cestě.

Následující den jsme zajeli Luhačovickým výletním vláčkem po okružní trase do Luhačovic. Zastavili jsme u přehrady, kde si někteří z nás vyzkoušeli „mučící stroje“, jak někteří pojmenovali různá rehabilitační náčiní na stezce zdraví. Pak nás vláček provezl kolem významnějších lázeňských domů a zakončil svou pouť u pošty.  Odtud jsme prošli individuálně po korze a pomalu se vraceli na Ogar.

 

 

Uherským Hradištěm křížem krážem.

Ve středu jsme si prakticky procvičili chůzi s bílou holí a prostorovou orientaci při výletu vlakem do Uherského Hradiště. Zde nás čekal pan Železník z místní odbočky SONS, který nás provedl malebným slováckým městem, perlou Moravy. V Jezuitské koleji nám ukázal výstavu „Užitkové a dekorativní nádoby“ od Kateřiny Rathúské, která se konala v rámci DUN. U Informačního centra jsme si osahali neobvykle osázené kužely s květinami – petúniemi, pelargoniemi a jinou zelení.

Kostel sv. Františka Xaverského byl přístupný veřejnosti v rámci projektu Otevřené chrámy, který financoval Zlínský kraj. Průvodkyně nám popisovala výzdobu chrámu. Některé objekty jsme si mohli osahat.

 

Kostel, postavený v letech 1670-1685 podle projektu Dominika Orsiho, je součástí komplexu bývalého kláštera jezuitského řádu. Celý komplex byl dokončen ve 20. letech 18. století. Od konce 18. století, kdy zanikla jezuitská kolej, slouží kostel jako farní. Kostel je bohatě zdobený a tvoří dominantu města. 

V lékárně U zlaté koruny jsme obdivovali klenutý strop. V lunetách jsou zobrazeni slavní antičtí lékaři a lékárníci. Prošli jsme kolem historické budovy gymnázia. Uherské Hradiště je město dvou náměstí. Zastavili jsme se u morového sloupu a poseděli u kaple svaté Alžběty. Velký dík patří panu Železníkovi, byl báječným průvodcem.

 

Ve čtvrtek jsme se vydali hledat sladký pozlovický větrník. Těšili jsme se na specialitu. Větrník s povidly, čokoládou, šlehačkou, polevou, zdobený sušeným jablíčkem. Marně jsme se poptávali v cukrárnách. Zjistili jsme, že větrník je pozlovické Ufo. Každý o něm povídal, ale nikdo ho neviděl.

  Za podívanou stála výstava sběratelských panenek Zavzpomínali jsme si na svá dětská léta s paní majitelkou sbírky.

Pátek byl ve znamení turnaje. V bowlingovém klání se střetla družstva Karviné a Třince. Vesele soupeřili smíšené týmy nevidomých, slabozrakých i „koukavých“. Večer většina účastníků křepčila na taneční zábavě.

 

  

 V sobotu jsme se pustili po modré značce pěšky do Luhačovic. Cestička nás zavedla k cukrárně Myslivna. Na výbornou palačinku. V hale pramene Vincentka byla výstava maturitních prací žáků střední odborné školy.

 

V neděli jsme se rozloučili se členy Oblastní odbočky SONS v Karviné, i s paní recepční. Zabalili jsme si svoje věci a jeli domů. Na příští rok 2019 je pobyt v hotelu Ogar naplánovaný v termínu od 17.června do 23.června. Tak tedy na shledanou.

20. 6. proběhl v Českém Těšíně Den sociálních služeb.

Naše organizace zastoupena p. Helenou Góreckou se svým vodícím psem Rockym, p. Marii Miziovou, předsedkyní p. Vlastimilou Popkovou sdíleli stánek se Sagittou a Tyfloservisem. Pro děti byla připravena vkládací hra a zvukové pexeso. Za splnění úkolu dostalo dítko na kartičku razítko krtečka.

 

Za zpěvem ptáků 23.6.

 

Spolu se Zážitkovým centrem URSUS uspřádala naše oblastní odbočka SONS v Třinci besedu s ornitologem panem Danielem Křenkem.

V přednáškovém sále se sešla skupinka zvědavců, kteří se nenechali odradit deštivým počasím. Opravdu jsme nelitovali. Mohli jsme se ptát a pan Křenek odpovídal na zvídavé otázky. Zajímavosti ze života čápa černého, výra, ledňáčka a jiných opeřenců. Své barvité vyprávění dokresloval dokonalým napodobováním všech ptáků o kterých zrovna vyprávěl. Mohli jsme osahat křídlo a pařát výra, pohladit vycpaninu ledňáčka i papírové makety ptáků. Po přestávce poutavě vyprávěl…Víte, že ochránci přírody používají diktafony a fotopasti zavěšené v korunách stromů. Proto na svých cestách v přírodě dávejte pozor, kde se pohybujete.

 

4. Co nás čeká

          11.7. (st)     10:00 Klubík – Letní posezení

          8.8.    (st)     10:00 Klubík – Příprava na letní setkání

          11.8.  (so)    17:00 Beseda s nevidomým horolezcem H. Říhou URUS

          23.8.  (čt)              Letní setkání v Bocanovicích

                              Dny umění nevidomých na Moravě

24.8.  (pá)    17:00 Koncert R. Žaluda a F. Moravce – Muzeum a knihovna       biblí Jablunkov

25.8.  (so)    11:00 Koncert R. Žaluda a F. Moravce a vernisáž výstavy „cvaků“ L. Pavelčáka

14.-17.9. (pá – po) Minirekondice Penzion U Studánky H. Lomná

27.-28.9.(čt-pá)      Zájezd zámek Kunín – „Růže pro hraběnku“

Na zářijový a říjnový klub přijdou zástupkyně Sdružení obrany spotřebitelů

 

Akce jiných organizací Český Těšín, Třinec, Jablunkov

10.6.-10.8. Vznik samostatného Československa a armáda, 100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost, Hrou a vzděláním k vlastenectví - Muzeum Třinec

14.7. Kouzelný Jarmark – park A. Szpyrce Jablunkov

14.7. Vozatajské závody Dolní Lomná

21.-22.7 Středověký turnaj v lukostřelbě Archeopark Chotěbuz

28. – 29.7. Dřevařské závody na Grůni – Mosty u Jablunkova

 

5. INFORMACE A ODPOVĚDI NA DOTAZY ZE SOCIÁLNÍ PORADNY SONS V PRAZE 06/2018

 

Červnový článek rozdělíme na dvě – veřejnoprávní a občanskoprávní – části.

Nejdříve probereme novou dávku nemocenského pojištění, kterou je dlouhodobé ošetřovné a v druhé části odpovíme na dotaz nepříliš opatrného věřitele.

Dlouhodobé ošetřovné:

Jedná se o dávku novou, kterou stejně jako v našem právním systému dávku známou, tedy „ošetřovné“ (bez dalších přívlastků), upravuje zákon o nemocenském pojištění (z. č. 187/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Ono „klasické“ ošetřovné, jak známo, je určeno ke krátkodobému uvolnění zejména rodiče ze zaměstnání na dobu, kdy potřebuje ošetřovat dítě, resp. nějakého jiného člena domácnosti. Po dobu tohoto ošetřování má rodič nebo jiný rodinný příslušník nárok na určitou kompenzaci příjmů, ovšem podpůrčí doba takovéhoto ošetřování činí devět, resp. šestnáct kalendářních dnů.

Naproti tomu u dlouhodobého ošetřovného bude podpůrčí doba činit až 90 kalendářních dnů. Podpůrčí doba skončí pochopitelně dříve tehdy, když skončí potřeba dlouhodobé péče.

Z právního hlediska jsme v představování dlouhodobého ošetřovného začaly poněkud od konce, tedy délkou podpůrčí doby, pojďme se tedy již systematičtěji nejdříve podívat na to, kdo má na dlouhodobé ošetřovné nárok.

Půjde o pojištěnce (ať už zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou), který z důvodu potřeby poskytování péče jiné osobě v domácím prostředí nemůže pracovat či podnikat.

Základní parametry osoby, o kterou lze pečovat a při tom pobírat dlouhodobé ošetřovné, najdeme v ustanovení § 41a odst. 2, které říká toto: „Ošetřovanou osobou se pro účely dlouhodobého ošetřovného rozumí fyzická osoba, u které:

a) došlo k závažné poruše zdraví, která si vyžádala hospitalizaci, při níž byla poskytována léčebná péče alespoň 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích, nejde-li o akutní lůžkovou péči standardní poskytovanou ošetřované osobě za účelem provedení zdravotních výkonů, které nelze provést ambulantně; za den hospitalizace se považuje též den přijetí ošetřované osoby do zdravotnického zařízení poskytovatele zdravotních služeb lůžkové péče a den propuštění z takového zařízení, a

b) je předpoklad, že její zdravotní stav po propuštění z hospitalizace do domácího prostředí bude nezbytně vyžadovat poskytování dlouhodobé péče po dobu alespoň 30 kalendářních dnů.“

Dlouhodobé ošetřovné bude vypláceno jen pojištěnci, který má k ošetřované osobě nějaký vztah. Musí jít o manžela nebo registrovaného partnera, příbuzného v linii přímé (předci a potomci) nebo o sourozence, tchýni, tchána, snachu, zetě, neteř, synovce, tetu nebo strýce, manžela či registrovaného partnera osob uvedených

pod písmenem b), nebo jejich druha či družky, druha či družku ošetřované osoby nebo dokonce o jakoukoliv osobu, která žije s ošetřovanou osobou ve společné domácnosti.

 

Za druha nebo družku příbuzného uvedeného v bodu b) se v tomto případě považuje jenom ten, kdo s ním má společné trvalé bydliště.

 

Další podmínkou nároku je u zaměstnance účast na pojištění alespoň 90 dnů v posledních čtyřech měsících před začátkem potřebné péče, u OSVČ tři měsíce pojištění před touto dobou. Po skončení dlouhodobého ošetřovného může být další týmž pojištěncem čerpáno až po dvanácti měsících.

Ošetřovaná osoba musí s ošetřováním vyslovit souhlas v písemné formě. O potřebě dlouhodobé péče rozhoduje ošetřující lékař zdravotnického zařízení, v němž byla osoba hospitalizována, a to na žádost ošetřované osoby, jejího zákonného zástupce nebo osoby, kterou ošetřovaná osoba určí. Jak jsme již uvedly, potřeba dlouhodobé péče pro účely probírané dávky může trvat maximálně 90 dnů, o jejím dřívějším konci rozhoduje ošetřující lékař poskytovatele ambulantní péče.

Do zákoníku práce bylo nově vloženo ustanovení § 191a, které říká, že:

„Zaměstnavatel není povinen udělit písemně souhlas s nepřítomností zaměstnance v práci po dobu poskytování dlouhodobé péče v případech podle § 41a až 41c zákona o nemocenském pojištění, jen v případě, že prokáže, že tomu brání vážné provozní důvody.".“

To znamená, že důkazní břemeno tohoto tvrzení ponese zaměstnavatel.

Nárok na dlouhodobé ošetřovné nevzniká z dohody o provedení práce, ani ze zaměstnání malého rozsahu (odměna do 2 500 Kč za měsíc).

Dlouhodobé ošetřovné se nevyplácí za kalendářní dny, kdy je ošetřovaná osoba hospitalizována, s výjimkou prvního a posledního dne hospitalizace.

Výše dlouhodobého ošetřovného činí 60 % denního vyměřovacího základu, tedy je shodná s výší nemocenského poskytovaného v prvních třiceti dnech dočasné pracovní neschopnosti a na rozdíl od nemocenského zůstává po celých (maximálně 90 kalendářních dnů) stejná.

Na tomto místě dodejme, že výše nemocenského se od 1. ledna 2018 vrátila k předreformním hodnotám, činí tedy

60 % denního vyměřovacího základu v prvních 30 kalendářních dnech,

66 % denního vyměřovacího základu od 31. do 60. kalendářního dne a

72 % denního vyměřovacího základu od 61. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti.

Dlouhodobé ošetřovné bude možné začít čerpat od 1. června tohoto roku.

Vymáhání dluhu bez smlouvy v písemné formě

Dotaz: Půjčil jsem kamarádce sumu v desítkách tisíc korun. Měl jsem s ní v tomto směru již z minula dobrou zkušenost, proto jsme nic nesepsali. Kamarádka ale postupně posouvala datum splacení částky, poslední dobou už na moje telefonáty ani SMSky nereaguje. Jak se mohu splacení dluhu domáhat?“

Hned na úvod musíme konstatovat, že situace našeho věřitele není příliš růžová. Z právního hlediska sice mezi ním a kamarádkou došlo k uzavření platné smlouvy o zápůjčce upravené v ustanovení § 2390 a následujících, ale problematické bude prokázání, že taková smlouva skutečně vznikla a jaký byl její přesný obsah. To bude důležité samozřejmě tehdy, pokud by se jedna strana, bez pochyby jistě dlužník, začala snažit ze svého závazku nečestně vymanit.

Jen pro zajímavost uveďme, že občanský zákoník smluvní strany zápůjčky nazývá zapůjčitelem a vydlužitelem, pro naše potřeby si však klidně (a přehledněji) vystačíme s věřitelem a dlužníkem.

Jak jsem již naznačil výše, písemná forma u smlouvy o zápůjčce k její platnosti vyžadována není, – což platí u většiny smluvních typů dle občanského zákoníku, ale problém nastává při jejich vymáhání. Kdyby věřitel s dlužníkem smlouvu sepsali, potvrdili by ji svými vlastnoručními podpisy, bylo by poměrně snadné v případě, kdyby dlužník odmítal dluh vracet, jej k tomu nejprve písemně vyzvat, v případě dalšího prodlení se pak obrátit na soud, který by s velmi vysokou pravděpodobností vydal ať už rozsudek nebo dokonce platební rozkaz (tj. způsob rozhodnutí soudu, kdy není třeba pro jasnost případu ani nařizovat jednání), v němž by dlužníkovi pravomocně a vykonatelně uložil dluh v souladu se smlouvou splatit. V rozhodnutí soudu by navíc mohlo být zahrnuto i to, aby dlužník uhradil veškeré náklady, které věřiteli s vymáháním dluhu vznikly (soudní poplatek, případné náklady na právní pomoc). Ale když zde písemná smlouva není, věřitel zažaluje, může se začít dlužník bránit například tvrzením, že si od věřitele vůbec nic nevypůjčil. I v případě, kdyby věřitel byl schopen doložit, že dlužníkovi ze svého účtu zaslal bezhotovostně částku, která odpovídá právě výši jím tvrzeného dluhu, mohl by se prohnaný dlužník pokusit bránit tvrzením, že právě tento převod byl reakcí údajného věřitele, který jen splácel svůj předchozí závazek, o němž také bohužel nic nesepsali, a náš poctivý (snad můžeme říci i naivní) věřitel by se velmi pravděpodobně octl v důkazní nouzi. Příliš bych se ani nedivil, kdyby nakonec důkazní břemeno neunesl, spor prohrál, a dlužník by se ještě v rozsudku domohl úhrady nákladů na právní spor.

Ale nemalujme obrázek našeho tazatele tak pesimisticky, je klidně docela možné, že dlužník nemá v úmyslu se zachovat nečestně a tvrdit, že žádný dluh neexistuje, zkrátka se jen dostal do finančních potíží, v nichž není schopen dluh uhradit v původně slíbeném termínu. V takovém případě je k dispozici pro obě strany elegantní řešení, které občanský zákoník nazývá „uznáním dluhu“.

Jeho úpravu najdeme v ustanovení § 2053, cituji:

„Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá.“

Být na místě našeho „odvážného“ věřitele, doporučil bych mu tedy sepsat si návrh takového prohlášení, v němž jasně identifikuje dlužníka (jméno, příjmení, datum narození a bydliště), jednoznačně popíše důvod dluhu, např. takto:

„dne W jsem přijal/a od pana X po vzájemné dohodě jako zápůjčku částku ve výši Y s tím, že ji dne Z splatím. Tento můj dluh trvá a budu jej splácet dle dohodnutého splátkového kalendáře...“

Pokud pak dlužník takovéto prohlášení podepíše, má věřitel, alespoň částečně vyhráno. Ne že by tím získal své půjčené peníze zpět, ale získává tím právní možnost se svého dluhu domáhat. Takovéto prohlášení má dokonce oproti standardní písemné smlouvě o zápůjčce tu výhodu, že zde platí desetiletá promlčecí lhůta, zatímco obecná subjektivní promlčecí doba trvá tři roky.

Obecně pak ještě můžeme věřiteli, který má jisté pochyby o svém dlužníkovi stran jeho solventnosti, doporučit, aby v určitých intervalech kontroloval insolvenční rejstřík. Insolvenční rejstřík lze bezplatně zkoumat na této webové stránce:

https://isir.justice.cz/

Pokud by se dlužník v tomto rejstříku ocitl, je třeba začít podnikat kroky vedoucí k přihlášení věřitelovy pohledávky, ale o tom podrobněji poinformujeme v některém z dalších článků. 

 

a Sociálně právní poradnu SONS v Praze

Luboš Zajíc

 

 

6.    Inspirace pro mlsné jazýčky

 

Ovocné želé s jogurtovým krémem

300 g lesního ovoce, 40 g želatiny (4 g agaru), 0,5 l šťávy z kompotu, 500 ml jogurtu, 250 ml šlehačky, 150 g cukru moučky, 1 citron

na ozdobení: čokoládová poleva, ovoce, máta

Postup:

Do kelímků vložíme ovoce, zalijeme ho trochou želé, do kterého jsme přidali kompotovou šťávu, a uložíme do chladu. Poté do bílého jogurtu nastrouháme citronovou kůru, podle chuti osladíme, přidáme šlehačku, promícháme a pomocí cukrářského sáčku naplníme kelímky, ve kterých mezitím želé ztuhlo. Na závěr ozdobíme čokoládovou polevou, čerstvým ovocem a lístkem máty.

Rada:

Želatinu lze nahradit agarem či jiným želírovacím produktem nebo Galaretkou.

 

Sałatka owocowa na ostro

2 gruszki, 2 jabłka, 2 brzoskwinie, 4 morele, 10 dag czereśni lub śliwek, 4 łyżki białego wina wytrawnego

Na sos: 200 ml białego wina wytrawnego, 1 łyżka oliwy, 1 łyżka musztardy, ˝ łyżeczki startej skórki cytrynowej, Ľ łyżeczki gałki muszkatołowej, 1 i ˝ łyżeczki cukru pudru.

Wszystkie owoce dokładnie umyć. Gruszki i jabłka obrać, wyjąć pestki, pokroićmna ósemki, skropić 4 łyżkami wina. Brzoskwinie pokroić na ćwiartki, morele na połówki. Z czereczni lub śliwek wyjąć pestki. Przygotować sos: musztardę rozetrzeć z oliwą i winem, dodać skórkę cytrynową, gałkę muszkatołową, cukier puder. W dużej misce wymieszać owoce, zalać sosem, wstawić do lodówki na godzinę. Przed podaniem przełożyć do salaterki.

 

 

Na přípravě tohoto čísla se spolupodíleli: manželé Popkovi, Karla Koukalová a Marie Miziová.

Vydává:

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek

Oblastní odbočka Třinec, Poštovní 445, 739 61 Třinec

 tel.:773793041, e-mail: trinec-odbocka@sons.cz

 

 

ov