Trinecke ocko 1.
Sons Sjednocená organizace
nevidomých a slabozrakých
Třinec
O nás Klubová setkání Plán akcíInformátor Fotogalerie Info Domácí rádce Odkazy

Třinecké  Očko
6/2020
Trinecke_ocko%202018.html

Třinecké OČKO 6/2020

Časopis vychází pro vnitřní potřebu členů SONS ČR, z. s.

Oblastní odbočky Třinec a jejich příznivců. Je neprodejný

 

Obsah:

1.    Důležité informace…………………………………………2

2. Předmluva předsedy……………………………………….4

3. Pranostiky…………………………………………………….4

4. Co nás čeká…………………………………………………..4

5. Akce uskutečněné…………………………………………..6

6. Informace ze Sociálně právní poradny……………….....8

7. Inspirace pro mlsné jazýčky……………………….…….13

8. Inspirace pro volné chvilky………………………………14

1.Důležité informace :

 Důležité kontakty SONS ČR,z.s., OO Třinec

Předseda : Vít Bulawa tel.: 773 769 468,E-mail: bulawa@sons.cz

Kontaktní centrum: Poštovní 445,739 61 Třinec, tel.: 558 988 850

Vedoucí: Miziová Marie Tel.: 773793041, e-mail: miziova@sons.cz

E-mail: trinec-odbocka@sons.cz , miziova@sons.cz

Adresa naší webové stránky: www.sons.trinecko.cz ,  www.sons.cz

 

Klubová setkání - každá druhá středa v měsíci v Klubu seniorů na Husově ul. č. 404, v Třinci začátek ve 13 hod. do 16 hod.

UPOZORNĚNÍ – až do odvolání se klubová setkání nekonají!!!!

 

Zasedání rady - každé poslední úterý v měsíci, Kontaktním centru SONS Třinec, Poštovní ulice č. 445, od 15.00  hod.

UPOZORNĚNÍ:

Jednání odbočkové rady proběhne v měsíci 2.11.2020

 

Provozní doba Kontaktního centra na Poštovní ulici:

 

Úřední den:

PONDĚLÍ:                                 9:00- 12:00      13:00- 15:00

 

ÚTERÝ AŽ PÁTEK:     Kontaktní hodiny po předchozí dohodě

 

 

Bližší informace k možnosti získání vodícího psa podá, popřípadě sdělí kontakt na SVVP paní Marie Miziová 773793041.

 

Máme pro Vás k dispozici dezinfekční prostředky a roušky.

V případě zájmu volejte nebo pište na kontakty SONS ČR, z.s. odbočky Třinec.

Potřebujete – li pomoci s nějakou Vaší životní situací, obraťte se s důvěrou na nás.

 

Obrázek

 

V úterý 29. září se na nádraží Praha-Libeň, za přítomnosti generálního ředitele Správy železnic Bc. Jiřího Svobody, MBA a zástupců Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, uskutečnila prezentace nové služby mobilních čet, kterou zajišťuje Správa železnic od září tohoto roku na 869 nádražích. Mobilní čety poskytují pomoc lidem se všemi typy zdravotního postižení (tělesným, zrakovým i sluchovým) od přednádraží až na nástupiště.

V rámci rozvoje a modernizace železniční infrastruktury dochází k tomu, že některá nádraží již nemají žádné stálé zaměstnance provozovatele dráhy a dopravců. Tato skutečnost je problematická pro lidi se zdravotním postižením. Proto jsme jednali se Správou železnic o řešení situace. Dohodli jsme, že systém bude fungovat tak, že pokud si osoba se zdravotním postižením včas objedná jízdenku prostřednictvím informačního systému CENDIS nebo informačního systému Českých drah bude jí zajištěna asistence pro spolehlivý průchod železniční stanicí.

Na základě podnětu NRZP ČR připravila Správa železnic také postup pro mimořádné situace, aby cestující se zdravotním postižením nezůstali na nástupišti nebo přednádraží bez pomoci.

Pokud by došlo k mimořádné situaci, kdy by klient mohl zůstat po příjezdu vlakem sám na nádraží, ve kterém došlo k náhlé změně stavu bezbariérovosti ve stanici (např. poruše technického zařízení) a tím k „uvíznutí“ osoby s omezenou schopností pohybu a orientace na nástupišti, je připraven postup:

  1. a) Dotčená osoba může kontaktovat „Zákaznickou linku CENDIS“, které nejprve prověří dostupnost pomoci ve stanici ze strany Provozního obvodu Správy železnic běžnými prostředky
  2. b) Pokud není v daný okamžik pomoc ze strany Provozního obvodu Správy železnic dostupná, kontaktuje „Zákaznická linka CENDIS“ pro zajištění pomoci Hasičskou záchrannou službu Správy železnic, která mimořádnou pomoc zajistí.
  3. c) Pokud by došlo k situaci, kdy ani pomoc Hasičské záchranné služby Správy železnic v danou dobu a v dané situaci také nebude dostupná, zajistí Hasičská záchranná služba Správy železnic pomoc v rámci spolupráce IZS.
  4. d) Dotčenou cestující osobu o zajištění mimořádné pomoci následně informuje „Zákaznická linka CENDIS“.

Na webových stránkách  https://oneticket.cz/#/contact  je uvedeno grafické schéma fungování systému „one ticket“ nejen u Českých drah, ale i u dalších dopravců, kteří budou registrováni v systému CENDIS.

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

Zatím se jedná o zkušební provoz. V plném rozsahu by se měl spustit od r. 2021.

Asistenční službu je nutné objednat předem, minimálně 48 hod. dopředu.

Telefonní číslo v případě dotazů nebo potíží : 222266755

Po – PÁ :       6 – 20 hod.

SO – NE        7 - 17 hod.

Bližší informace na :  https://oneticket.cz  

2. Předmluva předsedy

 

Vážení přátelé.

Rok se nám přehoupl do podzimu, a my Vám po delší době přinášíme nové číslo časopisu Třinecké OČKO. Věřím, že i přes toto uplakané počasí, které nyní venku panuje, bude pro vás následující podzimní období příjemně využitým časem, ať již při procházkách v přírodě,  při setkávání s přáteli nebo při setkávání s námi s pracovníky odbočky SONS Třinec. Závěrem mi dovolte popřát Vám pevné zdraví, a příjemné čtení Třineckého OČKA.

S pozdravem a přáním hezkých dnů

 Vít Bulawa, předseda.

 

3.  Pranostiky

 

Pranostiky na říjen :

Když křížový pavouk se v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu.

Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade.

Mrazy v říjnu - hezky v lednu; krásný říjen - studený leden

.

Pranostiky na listopad :

Teplý říjen - studený listopad.

V listopadu hřmí - sedlák vesnou sní.

Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.

 

 

4.Co nás čeká

Co nás čeká?

To je otázka, na kterou dnes neumíme asi nikdo odpovědět. Sotva jsme se mohli začít scházet, tak je tady opět omezení. Ale jistě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že zdraví je nejdůležitější, takže všichni chápeme, že je třeba, abychom se chovali zodpovědně nejen k sobě, ale i k ostatním.

Těšili jsme se na koncerty, které jsou taktéž zrušeny. Kultura je omezená na maximum. A to je možná správný čas na to, abychom si utvořili svůj individuální plán, co si počít s volným časem. Dovolím si nastínit pár činností, které nám mohou zpříjemnit den v této pro nás nezvyklé době. Přivítáme také , když nám napíšete jak trávíte dny vy. Je možné, že ve Vašich nápadech najdeme další inspiraci.

Následující řádky jsou mým zamyšlením.

Mnohé z nás již překvapily supermarkety s nabídkou zboží.  Vykukují na nás různé předměty, které nám mají připomenout, že nám na dveře klepe svátek, kdy si připomínáme všechny nám tolik blízké, kteří již nejsou s námi. Spousta zboží je také věnováno převzatému svátku, který se přiznám, já osobně nemám moc ráda – Halloween.

 Asi mi dáte za pravdu, že mnohem masivnější objem zboží nám ovšem připomíná, že brzy budou Vánoce. A tak můžeme svou mysl upnout k úklidu domácnosti, představám jak bychom si chtěli zpříjemnit adventní čas, aby nebyl hektický a uspěchaný. Můžeme se vrhnout na výrobu dárků nebo přáníček. Popřemýšlet jaké dobrůtky by potěšily vás a vaše blízké na svátečním stole,… Zkrátka zaměstnejme svou mysl pozitivními myšlenkami a činností, která nás těší.

Nezapomínejme, že :

·       pozitivní myšlení je naší psychohygienou a má svůj lví podíl na našem zdraví.

·       neustále sledování negativních  zpráv v rádiu a televizi působí nepříznivě na naši psychiku. Raději si pusťme krásnou hudbu a tu příjemnou atmosféru si můžeme umocnit dobrým bylinkovým čajem s medem, kávičkou s dobrým koláčkem nebo buchtou……..

·       je potřeba dodržovat zvýšenou hygienu nejen těla, ale nesmíme zapomínat ani na své duševno. Pro naše zdraví je důležité být v pohodě.

·       je nutné pravidelně krátce, ale intenzivně větrat své domácnosti.

·       Potřebujeme pravidelný přísun spousty vitamínů ( vysoký obsah vitamínu C má například kysané zelí ) , zdraví prospěšné jsou šípky, zázvor, česnek ( s těmi opatrně, zvláště pokud trpíte nízkým tlakem nebo berete prášky na snížení tlaku. Mohly by Vám způsobit nepříjemné točení hlavy a slabost ),…Nezapomínejme na přírodní medicínu našich babiček. Máte –li nějaký skvělý recept, pak se s námi o něj můžete podělit. Já Vám jeden takový dnes poradím ( hledejte v oddíle 7. )

·       pohyb je pro naše celkové zdraví nepostradatelný. Choďme na procházky do přírody. Vždyť podzim má tolik krásných, teplých barev. Pokud se pohybujeme v místech, kde není spousta lidí, pak nemusíme mít ani roušku a můžeme pohodlně dýchat a kochat se krásou, kterou umí vykouzlit jen matka příroda. Nezapomínejte ovšem, že do lesa a přírody byste neměli chodit sami a bez mobilního telefonu!!

·       zapomínat na odpočinek a pravidelný spánek se nevyplácí.

·       příjemnou chvíli nám také může  vykouzlit třeba kniha. Možná máte ve své knihovně knihy, ke kterým se rádi vracíte, a nebo jako já, které jste si chtěli přečíst, ale zatím jste si nenašli čas…..

Podělte se s námi o doporučení nějaké četby, ke které se rádi vracíte. Nebo máte oblíbeného autora…. ?

·       pokud se cítíte osaměle, tak můžete zavolat svým přátelům, známým, nám……

·       pokud potřebujete s něčím pomoci, zavolejte. Pokusíme se společnými silami vše vyřešit.

·       současnou situaci je třeba brát sice s respektem, ale i s použitím zdravého selského rozumu. Nastal podzim a tak je přirozené, že  se objevují různá respirační onemocnění, kašel, rýma,… Máte-li zdravotní problémy, volejte svému obvodnímu lékaři a konzultujte s ním svůj stav. Nezanedbávejte své preventivní kontroly a vyšetření.

Těšíme se na Vaše postřehy, rady, recepty, které předáme dál v příštím čísle Třineckého OČKA.

Pro OČKO Marie Miziová

 

5. Akce uskutečněné

 

·      Rekondice Horní Lomná 3. – 7.8.2020 

Rekondice se tohoto roku kvůli coronaviru zpozdila a tak jsme se na rodinný hotel U studánky v Horní Lomné moc těšili.

Přivítalo nás podmračené počasí, ale nám to nevadilo, potřebovali jsme změnit prostředí a osvěžit se čerstvým horským vzduchem. Takové počasí přeje výletům a první se uskutečnil na Hrčavu- Trojmezí. Větší část výletníků zde ještě nebyla, tak jsme si prohlédli obelisky 3 zemí, které se dotýkají hranicemi. Jen na Slovensko není stále obnoven most. Cestou zpět jsme si zašli do místní hospůdky na občerstvení a pak na nákup ovčích specialit. Druhý výlet byl do Mostů u Jablunkova na historické opevnění Šance. Dnes lákají k návštěvě, ale před staletími šance bránily cizincům ke vstupu do Jablunkovského průsmyku a dále do země. Prošli jsme šancemi až k návštěvnickému centru, kde je instalována interaktivní expozice. Příjemná průvodkyně nám udělala komentovanou prohlídku, mohli jsme si vystřelit z malé makety děla, poslechli si náladovou hudbu s bubny, dudy a píšťalami, mohli jsme si prohlédnout na 3D modelech, jak se měnilo opevnění během staletí. Cestou zpět jsme se opět zastavili na občerstvení.

Během pobytu nás M. Miziová učila poznávat mince po hmatu, mohli jsme si půjčovat hry, trénovala Helenku Kozílkovou chůzi po schodech. Chodilo se na procházky, bazén byl mimo provoz, byla studená voda a teprve až jsme odjížděli domů tak se zaplňoval, když teplota okolí  stoupala do tropických hodnot. Jídlo bylo tradičně výborné, taktéž služby.

Rádi budeme na Lomnou vzpomínat, snad si zde každý trošičku odpočinul. Zásluhu velkou na tom má M. Miziová, která vše zařídila a byla k dispozici  všem hlavně nevidomým po celou dobu pobytu.

Motto hotelu zní:  Věříme, že kdo k nám jednou zavítá, bude se zde rád vracet znovu a znovu.

Pro OČKO a kroniku napsala Karla Koukalová

 

 

·      DUN ve Slezsku – Třinec, nám. Svobody 25.8.2020

Měsíc srpen pro nás byl nečekaně bohatý na setkání a kulturní vyžití. Tím více nás to těšilo, že místem konání mohlo být náměstí Svobody (před KD Trisia ), jelikož Honzův koncert byl zařazen do koncertů „Třineckého léta 2020“, které pořádalo KD Trisia a Město Třinec. Skvělou atmosféru před jeho vystoupením, vytvořil folklórní soubor z Oldřichovic. Byli jsme velmi potěšeni, že jsme v Třinci mohli přivítat tohoto skvělého muzikanta a zpěváka, který přes svůj zrakový handicap dokáže publikum spontánně strhnout ke společnému zpívání. Nebylo tomu jinak ani v Třinci. O tom, že se jeho koncert vydařil,  jsme se mohli přesvědčit ze srdečných reakcí publika a neutuchajícího potlesku. Měli jsme radost také z kladné reakce paní Olszarové, kulturní referentky KD Trisia, které se koncert natolik líbil, že nám otevřel dveře do další spolupráce . Za což patří Honzovi Jarešovi velký dík.

 

Pro Očko a kroniku napsala Marie Miziová

 

·      Dny umění nevidomých ve Slezsku na radnici v Jablunkově

Dne 25.9.2020, proběhla v prostorách radnice Jablunkov vernisáž výstavy obrazů zrakově postižené grafičky, Paní Markéty Evjákové, po níž následoval koncert nevidomého zpěváka Pana Radka Žáluda v sále radnice Jablunkov. V 16:00 byla zahájena výstava obrazů, které tvoří Paní Evjáková pomocí počítačové grafiky. Všichni přítomní obdivovali vystavené obrazy, jejich hravost, krásné zářivé barvy a optimismus, který z každého z nich na nás vyzařoval. Ani koncert  Radka Žaluda nezklamal.  Navodil svým vystoupením velice příjemnou atmosféru. Na závěr koncertu poděkovala paní Marie Miziová starostovi města Jablunkov Ing. Jiřímu Hamrozimu a Mgr. Gabriele Niedoba, ředitelce JACKi Jablunkov za pomoc a propagaci DUN ve Slezsku, a Radkovi Žaludovi i paní Markétě Evjákové za to, že k nám opět zavítali a podělili se s námi o své umění. Bylo to opravdu odpoledne, plné barev, hudby a milých setkání. Zkrátka jak se na správný festival patří ! A že to bylo opravdu velmi povedené odpoledne jsme mohli vyčíst z usměvavých a spokojených tváří účastníků.

Pro Očko a kroniku Vít Bulawa

 

·      DUN na Moravě - Kunín a slavnost „ Růže pro paní hraběnku

      Mezi tradiční akce pořádané naší odbočkou, na kterou jsme se celý rok  všichni moc těšili, byl zájezd do Kunína. Letos se konal 27.9.2020. I přes komplikace spojené se zajištěním dopravy se akce zúčastnilo 12 našich členů. Naše řady se v Kuníně také rozrostly o dalších 15 členů SONS odbočky Olomouc.

 Na začátku nechyběla mše svatá, která byla tradičně obětována za všechny nevidomé, slabozraké a všechny, kteří jim pomáhají. Po té následovala prohlídka zámku, který jak už je to zvykem, v období svátku Svatého Václava, bývá vyzdoben vazbami květin, jimž dominuje jejich královna – růže. Tyto nádherné vazby byly dílem účastníků floristického workshopu, který předcházel slavnosti „Růží pro paní hraběnku“ a jenž  vedl známý florista Slávek Rabušic. Stalo se také již tradicí, že každoročně bývá panem Rabušicem naaranžována kytice růží k obrazům hraběnky Marie Walburgy a Emila Schindlera, kterou věnují zástupci SONS  (letos v zastoupení odbočky Třinec a Olomouc ), na počest těmto dvěma filantropům  a jako výraz díků za jejich podporu Ústavu slepcův Brně za dob jejich života. Zámek byl provoněn nejen vůní květin a  historií , ale také  láskou, se kterou zaměstnanci v čele s panem kastelánem Jaroslavem Zezulčíkem pečují o tento zámek a odkaz bývalých majitelů. V každé komnatě na nás čekali průvodci, připraveni nás seznámit s historií zámku a jejich majitelů a  také zodpovědět naše dotazy.

Po prohlídce zámku, jsme se přesunuli do restaurace u Dobré Hraběnky, kde pro nás byl připraven chutný oběd. Po dobrém jídle, a krátkém odpočinku jsme se přesunuli do kostela Povýšení svatého Kříže, kde jsme byli svědky neobyčejného spojení nádherných prostor kostela s téměř  andělským zpěvem Kateřiny Schejbalové (zrakově postižené mezzosopranistky operního sboru  ND Praha ), podkreslený mistrovskou hrou na kytaru Filipa Moravce. Byl to opravdu nádherný kulturní zážitek.

Po koncertě jsme se odebrali na místní hřbitov, kde nás Marie Miziová seznámila s historií hřbitova. Položili jsme zde kytice růží na hrob Hraběnky Marie Walburgy a Emila Schindlera. Unaveni a plní nových zážitků jsme zamířili ke svým domovům.

 

Pro OČKO a kroniku Vít Bulawa a Marie Miziová   

  

6.Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS ČR 9 a 10/2020

09/2020

V letošním devátém článku této rubriky se budeme věnovat změnám a popisu jediné dávky ze systému státní sociální podpory, a to příspěvku na bydlení.

O zákonu o státní sociální podpoře jsme se naposledy v této rubrice zmiňovali v článku 02/2020, kdy jsme probrali zvýšení rodičovského příspěvku. Tuto změnu přinesla novela č. 363/2019 Sb., rodičovský příspěvek se změnil již od 1. ledna t. r. Ovšem ve stejné novele byla zakotvena i změna, která se týká příspěvku na bydlení, jež nabyla účinnosti až 1. července; protože jde o dávku, na kterou dosáhnou i mnozí lidé z naší komunity, jak o tom svědčí poměrně časté dotazy na toto téma v poradně, považuji za užitečné o současné podobě příspěvku na bydlení poreferovat.

Zatímco do konce června 2020 měli nárok na příspěvek na bydlení jen vlastníci nebo nájemci bytu, kteří v něm byli hlášeni k trvalému pobytu, podmínka trvalého pobytu od července tohoto roku neplatí. Nyní má nárok na příspěvek na bydlení nájemce či vlastník bytu, splňující dvě následující podmínky, které jsme již v článcích několikrát uváděli, nicméně jejich krátká rekapitulace nemůže uškodit:

  1. náklady na bydlení vlastníka či nájemce a sním společně posuzovaných osob musí činit více než 30 % a u osob žijících na území hlavního města Prahy 35 % rozhodných příjmů v rodině a
  2. 30 % a u osob s bydlištěm na území hlavního města Prahy 35 % rozhodných příjmů v rodině nesmí přesahovat normativní náklady na bydlení.

Za společně posuzované osoby se považují rodiče a nezletilé nezaopatřené děti, manželé, partneři, rodiče a zaopatřené nezletilé děti, rodiče a zletilé děti, pokud s rodiči užívají byt a nejsou posuzovány s jinými osobami a dále i jiné osoby, které společně užívají byt s výjimkou osob, které prokáží, že spolu trvale nežijí a neuhrazují náklady. S trochou zjednodušení lze říci, že pro příspěvek na bydlení se vždy posuzují společně osoby, které spolu fakticky užívají jeden byt, přičemž má-li na příspěvek na bydlení nárok více osob, musí se dohodnout, kdo o příspěvek požádá; pokud by se nedohodly, o nároku rozhodne Úřad práce.

Vlastnické či nájemní právo lze odvodit i od stejného práva druhého manžela, pokud tento nežádá o příspěvek na bydlení.

Dojde-li ke změně bydliště u vlastníka či nájemce bytu, který pobírá příspěvek na bydlení, vždy se v příspěvku tato změna projeví až od prvního dne následujícího kalendářního měsíce.

Ve výčtu položek, které se započítávají do nákladů na bydlení, k žádné významné změně nedochází, patří sem pochopitelně nájemné, u družstevního či vlastnického bydlení pak s nájemným srovnatelné náklady podle počtu osob, které spolu byt užívají. Tyto částky činí v současné době od 2128 Kč pro jednu osobu až po 4 592 Kč pro čtyři a více osob.

Dále se do nákladů na bydlení započítávají náklady za plyn, elektřinu a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, kterými se rozumí náklady za dodávku tepla (dálkové vytápění) a centralizované poskytování teplé vody, dodávku vody z vodovodů a vodáren a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou a odvoz komunálního odpadu, případně náklady za pevná paliva; započitatelné částky za pevná paliva jsou zákonem opět konkrétně vyčísleny dle počtu spolu bydlících osob.

Náklady na bydlení se prokazují čtvrtletně, započítá se jejich měsíční průměr za bezprostředně předcházející čtvrtletí. Náklady se započítávají ve skutečně vyplacených částkách, a to včetně zálohových plateb s tím, že případné přeplatky či nedoplatky se započítají do období, kdy byly skutečně vráceny, resp. Doplaceny.

Důležitým ustanovením, k jehož pravidelné novelizaci je zákonem vláda zmocněna, je § 26. V tomto ustanovení jsou stanoveny normativní náklady na bydlení, které jsou rozhodné při posuzování druhé podmínky nároku na příspěvek. Pokud 30 %, resp. U bytů v Praze 35 % rozhodných příjmů společně posuzovaných osob tyto normativní náklady přesáhne, pak na příspěvek nárok nevznikne. Normativní náklady jsou odstupňovány nejen podle počtu společně posuzovaných osob, ale také podle počtu obyvatel obce, v níž se byt nachází. A tak zatímco pro tříčlennou rodinu v pražském nájemním bytě činí normativní náklady 15 953 Kč, normativní náklady tříčlenné rodiny v obci s počtem do deseti tisíc obyvatel činí 10 220 Kč.

U bytu družstevního či v osobním vlastnictví pak normativní náklady téže tříčlenné rodiny činí 9 462 Kč, zde bez ohledu na obec, v níž se byt nachází.

Výše příspěvku

Výše příspěvku se rovná rozdílu mezi normativními náklady na bydlení a 30, resp. V Praze 35 % příjmů. Pokud by byly skutečné náklady na bydlení nižší než normativní náklady, pak rozdíl mezi skutečnými náklady a 30, resp. 35 % příjmů.

Od dubna 2020 mohlo dojít k poněkud paradoxní situaci, a to v důsledku zvýšení částek životního minima. U osob, jejichž 30, resp. 35 % příjmů nedosahuje životního minima, se totiž výše příspěvku vypočítává jako rozdíl mezi životním minimem a normativními náklady na bydlení, a tak mohlo dojít ke snížení příspěvku; doufám, že tento nezamýšlený důsledek zvýšení částek životního minima v naší komunitě postihl minimum lidí.

Do rozhodných příjmů se vedle zdanitelných příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti započítávají také příjmy plynoucí z invalidního či starobního důchodu, přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, ale i příspěvek na péči, pokud osoba poskytující pomoc bude patřit do okruhu společně posuzovaných osob.

K orientačnímu výpočtu, zda byste na příspěvek na bydlení měli nárok, můžete použít kalkulačku na tomto webu:

https://www.finance.cz/duchody-a-davky/kalkulacky-a-aplikace/prispevek-na-bydleni/

Protože byla zrušena podmínka trvalého pobytu, má zároveň Úřad práce pravomoc kontrolovat, kdo v bytě, na který se o příspěvek na bydlení žádá či se již poskytuje, skutečně bydlí.

Za Sociálně právní poradnu SONS v Praze

Luboš Zajíc

 

10/2020

Dnešní poradenský článek pochází z klávesnice kolegyně JUDr. Václavy Baudišové a jeho název zní: REALITNÍ OKÉNKO. V rámci „okénka“ se dozvíte o

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Vedle zrušení superhrubé mzdy, které ještě bude předmětem parlamentní diskuse, je zrušení daně z nabytí nemovitosti dalším opatřením, o kterém se stále mluvilo, ale fakticky se nic nedělo, až do událostí souvisejících s koronavirem. Tato daň (dříve „daň z převodu nemovitosti“) u nás měla dlouholetou tradici a aktuálně činila 4 % z kupní ceny nemovitosti. Až v poslední fázi své existence byla přesunuta z prodávajícího na kupujícího.  Asi není třeba zdůrazňovat, že se tím kupujícím aspoň trochu finančně uleví a potěšující je i to, že odpadne papírování s daňovým přiznáním spojené. Daň nemusí platit ani ti kupující, kterým katastrální úřad povolil návrh na vklad vlastnického práva již v prosinci 2019 a později.

Jen pro pořádek – daň z nemovitosti, tedy daň z vlastnictví nemovitosti, zrušena nebyla.

Nový zákon o realitním zprostředkování

Další vítanou změnou v oblasti prodeje nemovitostí je přijetí zákona č. 39/2020 Sb. o realitním zprostředkování, upravujícího činnost realitních makléřů, slovy zákona „realitních zprostředkovatelů“. I když nadměrné státní regulaci všeho možného fandit nelze, zde je jednoznačně přínosem, protože zavádí:

Dále zákon stanoví, že:

K poslednímu bodu je však třeba uvést, že podle § 2454 občanského zákoníku „právu zprostředkovatele na provizi není na újmu, byla-li smlouva, k níž se vztahovala činnost zprostředkovatele, uzavřena nebo splněna až po zániku závazku ze zprostředkovatelské smlouvy.“ Toto ustanovení naplňuje zásadu, podle níž smlouvy mají být plněny, a má zamezit vcelku běžné situaci, kdy makléř svoji činnost vykonává řádně. Inzeruje, komunikuje se zájemci, které seznámí s prodávajícím, jezdí s nimi na prohlídky, poskytuje právní a jiné služby atd. Účastníci smlouvy ovšem s cílem ušetřit na provizi vyčkají uplynutí doby, na kterou je sjednána zprostředkovatelská smlouva a kupní smlouvu potom spolu uzavřou na vlastní pěst. Předpokladem práva na provizi je tedy činnost zprostředkovatele vedoucí k uzavření smlouvy.

Jak číst výpis z katastru nemovitostí

Výpis z katastru nemovitostí (KN) je přístupný přes internet na stránkách katastrálního úřadu www.cuzk.cz  v papírové oficiální „úřední“ podobě ho získáte také na katastrálním úřadu nebo na kontaktních místech Czech POINT. Internetový výpis má pouze informativní charakter a neobsahuje některé detailní informace, zatímco u úředního výpisu platí předpoklad správnosti zapsaných údajů a najdete zde nejen základní informace k nemovitosti, ale i odkaz na listinu, na základě které vlastník nemovitost nabyl, tzv. nabývací titul.

U bytů jsou vedeny dva listy vlastnictví: jeden na budovu a druhý na konkrétní byt. U rodinných domů mají být v listu vlastnictví zapsány všechny nemovitosti v souladu se skutečným stavem – jednak zastavěná plocha, na které stojí dům, jednak další vlastníkovy pozemky, například ostatní plocha, zahrada, sad atd. Je-li zapsaný stav v rozporu se skutečným stavem, je třeba před prodejem rozpory odstranit – například stavby zaměřit a zapsat nebo zbourat a vymazat.

Výpis z KN je datovaný k určitému dni a času. Zápisy o nemovitosti se totiž samozřejmě mohou v čase měnit. Hned v záhlaví výpisu je dále uvedeno umístění nemovitosti: okres, obec, katastrální území a číslo listu vlastnictví. Samotný výpis se pak skládá z několika částí od A do F, obsahujících tyto údaje:

A) Vlastník nemovitosti:

zde jsou uvedeni všichni vlastníci dané nemovitosti. Pokud je před jmény uvedeno „SJM“, znamená to, že se jedná o nemovitost ve společném jmění manželů. U více spoluvlastníků je zde zlomkem uveden spoluvlastnický podíl na nemovitosti.

B) Nemovitost:

zde je popsána nemovitost - stavba s číslem popisným nebo evidenčním zpravidla u rekreačních objektů, parcelní čísla pozemků, jejich výměra, druh pozemku, včetně případných podílů na společných částech nemovitostí.

B1) Věcná práva sloužící ve prospěch nemovitosti:

zde jsou uvedeny informace o tom, co se vztahuje k této nemovitosti v její prospěch, například právo vjezdu či přístupu.

C) Věcná práva zatěžující nemovitost:

zde jsou veškeré zástavy, věcná práva dožití, služebnosti a věcná břemena - například povinnost strpět cizí právo vjezdu či přístupu.

D) Poznámky a další obdobné údaje:

zde naleznete informace o tom, zda probíhá nějaký zápis na katastrálním úřadu, který se dané nemovitosti týká. Pokud ano, je zde uvedeno písmeno „P“. V nahlížení do katastru uvidíte číslo jednací a účastníky řízení.

E) Nabývací tituly a jiné podklady zápisu:

zde jsou uvedené listiny, které byly předloženy katastrálnímu úřadu pro zápis a díky kterým prodávající nemovitost nabyl. Jak je uvedeno shora, v internetové verzi výpisu nejsou, v úřední verzi ano. Jestliže má na tom někdo prokazatelný právní zájem, jsou tyto dokumenty k dispozici k nahlédnutí či pořízení kopie v tzv. Sbírce listin katastrálního úřadu. 

F) Vztah bonitovaných půdně ekologických jednotek (BPEJ) k parcelám:

tato část se týká pouze zemědělských pozemků a jejich zařazení do bonitních půdně ekologických jednotek.

Šťastnou ruku při koupi či prodeji té vaší nemovitosti přeje

Václava Baudišová s pomocí časopisu Realcity.cz

7.Inspirace pro mlsné jazýčky

Dnes zaměřeno na zdraví:

§  Zapečená červená řepa s mozzarellou a bazalkou

Plátky červené řepy upečené v troubě, servírované obložené mozzarellou a posypané nasekanou bazalkou.

Ingredience:

500g červené řepy, 150g mozzarelly,1 hrst nasekané bazalky, 1 stroužek česneku, olivový olej, pepř, sůl

Postup:

1. Červenou řepu oloupeme, nakrájíme na 1 cm silné plátky a vyskládáme je na pekáč vymazaný olivovým olejem
2. Zeleninu potřeme rozetřeným česnekem, pokapeme olivovým olejem, osolíme, posypeme nasekanou bazalkou a pečeme ve vyhřáté troubě na 170 -180 °C zhruba 1 hodin, než červená řepa změkne
3. Plátky řepy dáme na talíř obložíme plátky mozzarelly, posypeme opět nasekanou čerstvou bazalkou, opepříme a teplé podáváme jako pikantní předkrm, nebo s pečivem jako lehkou večeři.

Doporučení:

Takto připravenou červenou řepu zapíjíme kvalitním bílým vínem.

·       Nápoj při nachlazení

Ingredience:

2 l vody,1 jablko,1 citrón, 1 červená cibule

Postup:

Do středně velkého hrnce nalejeme vodu a vložíme na polovinu rozkrojené jablko, oloupaný citrón a oloupanou cibuli. Vaříme tak dlouho, dokud nezačne praskat jablko. Čaj by měl být krásně žlutý. Pokud se odpaří více vody, doplňte ji.

Hotový čaj přelejte do termosky a pijte jej ideálně horký. Denní dávka je 1,5 až 2 litry.

Celkově zahřeje, pomůže k vykašlávání a dodá potřebnou energii.

Pár slov o ingrediencích:

Cibule – společně s česnekem je považována za silné přírodní antibiotikum a největšího zabijáka virů. Obsahuje vitamín C, potřebný pro dobrou imunitu . Díky antioxidantům pomáhá tělu očistit se od škodlivých látek.

Jablko – obsahuje potřebnou vlákninu, pomáhá bojovat proti infekcím, dodává energii a má regenerační účinky.

Citrónová šťáva – posiluje imunitu, skvělý zdroj vitamínu C, draslíku a působí jako antioxidant.

Citrónová šťáva v zázvorovém čaji s medem je učiněný zázrak.

 

8.Inspirace pro volné chvilky

Kvíz pro naše hlavičky

Rádi bychom také přispěli trochou k vaší dobré náladě. Rozhodli jsme se ve spolupráci s Knihovnou Třinec o zařazení kvízu na potrápení našich hlaviček:

1.    Věnujte pozornost detailům

Následující text je doslova nabitý událostmi. Obsahuje více než třicet podstatných informací. Čtěte pozorně a snažte se jich zapamatovat co nejvíce.

Vlastní text:

Nehoda na ulici :

Rudolf Šlambor byl na cestě do nedalekého obchodu, aby si koupil noviny, šunku od kosti a 3 celozrnné rohlíky k svačině. Cestou domů se vracel po chodníku dlážděném kostkami. Vtom uviděl opodál černovlasou ženu, která zakopla o obrubník a upadla tak nešťastně, že se uhodila do hlavy. Přiběhl k ní, aby jí poskytl pomoc. Uviděl, že jí z rány na hlavě teče krev. Neměl u sebe mobil, proto vběhl do nejbližšího domu. Dozvonil se až v druhém poschodí na zvonek u dveří vpravo od schodiště a řekl muži, který mu otevřel, co se stalo. Požádal ho, aby zatelefonoval o pomoc na číslo 155. Za 15 minut přijela sanitka a odvezla ženu do nemocnice.

Úkol:

A.     Aniž byste se k textu znovu vraceli, odpovězte na následující otázky:

·       Jak se jmenoval muž, který šel do obchodu? ( křestní jméno i příjmení )

·       Jakou barvu vlasů měla žena?

·       Z jakého materiálu byl chodník?

·       O co žena na ulici zakopla?

·       V kterém poschodí se muž dozvonil?

·       Na jaké telefonní číslo volal muž v domě?

 

B.     Nyní se pokuste co nejpřesněji reprodukovat celý text. Vybavili jste si méně jak 15 podstatných informací?  Věřte, že to není uspokojivý výsledek. Vraťte se k textu znovu a uvědomte si , kolik detailů vám při čtení uniklo.

Zdroj: VEJSADOVÁ,Jana.Fitness pro mozek. Brno: BizBooks, 2018.223.s

 

Jako přílohu přikládáme Zpravodaj z SVVP Jinonice.

Na články ze setkání v Tyře a na Grodisku se můžete těšit příště.

 

Přejeme mnoho příjemných chvil při čtení Třineckého OČKA a těšíme se na příspěvky od Vás.

 

 

 

Na přípravě tohoto čísla se spolupodíleli: Vít Bulawa a Marie Miziová.

Vydává:

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek

Oblastní odbočka Třinec, Poštovní 445, 739 61 Třinec

 tel.:773793041,e-mail:trinec-odbocka@sons.cz

 

ZPRAVODAJ SONS, STŘEDISKA VÝCVIKU VODICÍCH PSŮ JINONICE

 

ČÍSLO 5                                                                            říjen 2020

 

JAK VIDÍME SVĚT

Víte, čím se liší Zpravodaj SVVP od běžných novin? Určitě Vás napadla spousta rozdílů a jistě máte pravdu, ale víte, který rozdíl je podle nás ten největší? Nehledáme senzace, katastrofy ani se čtenáře nesnažíme vystrašit. My máme nejraději zprávy pozitivní, milé a povzbudivé. A máme to štěstí, že nám naše krásná práce umožňuje takové zprávy přinášet.

Bellina štěňátka mají nové rodiny

 

Foto: Předvychovatelé se štěňaty

V pátek 11. září bylo u nás ve středisku už od rána nezvykle živo. Chystala se velká akce – předání deseti štěňátek do rodin. A to není jen tak. Každý něco připravoval, někdo ohrádku, hračky, dečky a misky pro štěňata, někdo smlouvy s předvychovateli, granule, dárkové tašky, čipy, vakcíny, potřeby pro veterinářku, jiný občerstvení a venkovní posezení pro předvychovatele. Takového shonu si všimli i naši psí svěřenci, kteří vše pozorovali prosklenou stěnou z atria a možná i trochu žárlili na pozornost, která tentokrát nepatřila jim.

 

Nejprve do střediska dorazila naše předvychovatelka, paní Knapová, s neobvyklým nákladem – jednou chovnou fenou a deseti štěňaty. Představila jsem si situaci, kdyby tuto posádku zastavila policejní hlídka a z auta by na ni koukalo dvacet dva upřených psích očí a k tomu dvě oči paní Knapové. Naštěstí cesta proběhla v pořádku a před polednem jsme naše malé neposedy vytahovaly z auta a pouštěly na travnatou plochu se proběhnout a vyvenčit. Byly jsme na ně spolu s paní Knapovou a Hankou Václavíkovou celkem tři ženy, ale byla to jasná přesilovka z jejich strany. Jsou to pejsci malí, ale šikovní a hbití. Samozřejmě hned vyrazili na všechny strany. Nebylo lehké je uhlídat. Naštěstí paní Knapová znala úžasné kouzlo – stačilo vzít nerezovou misku a několikrát do ní udeřit – gong. Fungovalo to stoprocentně! Malí mrňouskové ihned zanechali šmejdění a úprkem vyrazili k misce. Ano, k misce, myslím, že ani paní Knapová nepodléhala iluzi, že pejsci přibíhají za ní. Tušili, že do misky za chvíli přistane pár granulí a to si nemohli nechat ujít. Po malém proběhnutí, vyvenčení a lehčí svačince si štěňátka celkem ráda lehla jedno přes druhé do ohrádky v naší hale a spokojeně usnula.

 

Foto: paní Knapová svolává štěňata gongem

To už začali přicházet předvychovatelé a neskrývali nadšení z pohledu na spící chlupatá klubíčka. Téměř všichni se hned ptali, které je to jejich. Než si ale mohli štěňátko odnést do svých domovů a ukončit tím své poklidné dny v uklizené domácnosti, seznámila je naše koordinátorka předvýchovy, Terka Hostáková, se všemi potřebnými informacemi. A není jich málo. Naštěstí Terka s hlavní cvičitelkou Týnou již dříve připravily dokonalou příručku pro předvychovatele, kde je vše velmi hezky a názorně popsáno. Zuzka Mourková vyřídila formality, předaly jsme dárkové tašky a začalo loučení a vítání zároveň. Paní Knapová popřála svým malým svěřencům hodně štěstí a řekla bych, že ten večer si těžko zvykala na neobvyklý klid. Jen psí maminka Bella, kterou má v péči, jí dělala společnost. Štěňátkům i jejich novým rodinám jsme popřály hodně štěstí a příjemně strávených společných chvil. Už se všichni těšíme, až se zase uvidíme na srazu štěňat.

Foto: Štěňata u misky

Jak jsem přišel na svět

Jmenuji se Egon, Elie, Ernest …… a je mi téměř osm týdnů. Prý už jsem dost velké štěně na to, abych mohl opustit svou maminku a devět sourozenců a vydat se do lidské rodiny, která teď bude moje nová smečka, prý se už na mne těší. To jim budu muset ukázat všechno, co umím. Své ostré zoubky, rychlé nožky, velkou chuť k jídlu a zájem o všechno. Jak celý můj psí život ale začal?

Na to jsme se zeptaly paní Knapové, která se starala o březí fenku celých osm týdnů, byla s ní, když přiváděla na svět své potomky a strávila dva měsíce, dny i noci, péčí o malá psí stvoření.

Paní Knapová, užíváte si po odchodu štěňátek klid nebo se Vám po nich občas zasteskne?

Ano, zasteskne, doma se to vyprázdnilo. Chybí zde kňučení, pískání, a hlavně ty malé chlupaté kuličky všude pod nohama. Teď mohu udělat i více souvislých kroků po místnosti, je to nezvyk. Ale samozřejmě to byla výzva a pořádný zápřah. Byla to má první odchovaná štěňata a musím říct, že je to něco úplně jiného než se starat o štěňátko v předvýchově. Těch už jsem vychovala mnoho, ale odchov štěňat byla velká nová zkušenost. 

Jak Bella prožívala svou březost? Pozorovala jste změny v jejím chování nebo chuti k jídlu?

Bella prožívala svou první březost vcelku klidně, bez výrazných výkyvů v chování. Spíše byla klidnější a stále se u mě držela. Samozřejmě, že se u fenky posléze projevil zvýšený zájem o krmení.

Věděla jste, kolik štěňátek můžete očekávat? Dá se jejich počet poznat například ultrazvukem jako u lidí?

Nevěděla, to se dalo jen domnívat, ale s blížícím se porodem a velikostí bříška jsem usoudila, že jich bude více. Ultrazvuk je orientační, řekne nám, že tam plody jsou, ale vzhledem k velikosti dělohy, kde se mnohdy mláďata překrývají, to nelze přesně určit. Přesnější odpověď by nám mohl dát rentgen, ale ozáření je pro nenarozená mláďata rizikové a provádí se pouze v určitém stáří plodu. Když to není potřeba, tak se neprovádí.

Dává fenka nějak najevo, že se blíží termín porodu?

V den porodu je patrná hlavně zvýšená frekvence dechu.

Přizvala jste k porodu veterinářku? Probíhalo všechno v pořádku?

S veterinářkou jsem byla domluvená, že bude na telefonu. Počátek porodu jsem jí ohlásila zasláním zprávy. Byla připravená v případě potřeby přijet. Bella si pro přivedení štěňátek nevybrala úplně příjemnou hodinu – rodila v noci od 2.50 do 5.30 hod., spontánně přivedla na svět sedm štěňátek, chlupatých bezbranných kuliček. Bylo ale zřejmé, že se ještě nějakým bráškům a sestřičkám nechce ven. Čekaly jsme s Bellou další dvě hodiny. Stále se nic nedělo. To jsem už začínala být nervózní a po dohodě s veterinářkou jsem raději vzala Bellu a jela do ordinace. Nakonec se císařským řezem narodila ještě tři štěňátka. Naštěstí i císařský řez proběhl bez komplikací a Bella se z něj rychle vzpamatovala a zahojila a mohla si plně užívat své potomky.

Jakou péči vyžaduje po porodu fenka a štěňata?

Péče o kojící fenku a její miminka je náročná hlavně na čas. Po dobu sedmi týdnů můžete zapomenout na delší spánek a jakoukoliv péči o domácnost. Denní režim se úplně změní a podřídí pejskům. Na prvním místě je péče a pomoc kojící fence a jejím štěňátkům. Když jsem viděla, že má Bella od svých mazlíčků úplně rozdrápané bříško, musela jsem mrňouskům při krmení ovázat tlapičky, prostě vyrobit takové psí ponožky. To trochu pomohlo.

Přece jenom deset hladových pejsků není žádná legrace, musela jste nějak sledovat, zda všechna štěňátka mají dost mléka a některé slabší nestrádá?

Deset mláďat je i na zdatnou a obětavou fenku přece jen hodně. Na krmení jsem musela vymyslet systém, který by fungoval a zajistil, aby i menší a méně průbojná štěňátka měla možnost se v klidu nakrmit. Deset chlupatých válečků jsem rozdělila na dvě skupiny do košíků a nechávala je nakrmit po skupinkách. Štěňátkům jsem dala rozlišovací obojky, takže to byla slečna Žlutá, Fialka, Zelinka, Béžovka, Červená a kluci Šedý, Oranžový, Hnědý, Růžový a Modrý. Po každém kojení bylo nutné štěňata zvážit. Aktivovat olíznutím od Belly k vyprazdňování, a to po každých dvou hodinách. Ani ve chvilce, kdy štěňata spala, nebyl čas k odpočinku, ale nastal čas úklidu, praní podložek, pelíšků a vytírání.

Kdy jste začala štěňátka přikrmovat a jak?

Ve druhém týdnu života štěňat jsem zjistila, že už tolik nepřibývají na váze a bude nutné dokrmování. Takže nastal čas na kojenecké láhve, ale některým byla více vhod injekční stříkačka. To trvalo další dva týdny. Pak postupně přicházela na chuť namočeným štěněcím granulím a začala pomalu jíst sama.

Na závěr se zeptám, jak jste přišla na ten úžasný trik se svolávacím gongem? Všechny nás zcela ohromilo, jak výborně fungoval.

Pavlovův reflex je znám již od nepaměti. A vlastně se nejedná o žádný trik, ale o podmíněný reflex. Ale pro zasmání vám prozradím jedno tajemství, gong jsem využívala již u svých vnuček, aby se jako malé seběhly na oběd, a fungovalo to. A u psů je to to samé.

 

Foto: paní Knapová se štěňaty

Paní Knapové děkuji nejen za rozhovor, ale hlavně za všechen čas, který věnovala štěňátkům a stále věnuje i mnoha jiným psům střediska.

Všem čtenářům přeji jménem střediska hodně zdraví a krásných dní. Místo účasti na hromadné kulturní akci Vám nabízíme možnost zúčastnit se v klidu domova naší malé soutěže na téma „Než se štěně narodí a jeho první dny“. Soutěžní otázky najdete níže.

Odpovědi nám můžete zasílat na adresu: vodicipsi@sons.cz. Ze správných odpovědí došlých do 31. října vylosujeme výherce, kterému zašleme drobný dárek. Správné odpovědi zveřejníme na našich webových stránkách.

S pozdravem

 

Lenka Kreidlová

vedoucí SVVPSoutěžní otázky na téma „Než se štěně narodí a jeho první dny“

1.     Jak dlouho je fena březí?

2.     Jak často fena hárá?

3.     Může se narodit dvěma černým rodičům světlé štěně?

4.     Po kolika dnech březosti se dá březost spolehlivě potvrdit?

5.     V kolika dnech začnou štěňátka vidět?

6.     Kdy můžete začít štěňata přikrmovat?

7.     Mohou se štěňátkům stříhat drápky?

8.     V kolika dnech může jít štěně od fenky pryč do nových domovů?

9.     Kdy se štěňátka poprvé očkují?